Kolka nerkowa – najważniejsze informacje

Kolka nerkowa – najważniejsze informacje
4.3 (86%) 10 głosy

Kamica nerkowa to jedno z najczęstszych schorzeń dróg moczowych, w dużej mierze wynikający z niewłaściwej diety, choć nie tylko. Spożywanie dużych ilości białka zakwaszającego mocz, szczawianów, kwasu askorbinowego i wapnia, czyli mięsa, kawy i herbaty, rabarbaru, truskawek, szpinaku czy czekolady sprzyja wytrącaniu się w drogach moczowych niewielkich kryształów, najczęściej szczawianu wapnia. Na drodze dalszej krystalizacji dochodzi po powstania większych złogów, określanych mianem kamieni nerkowych. Gdy ich średnica osiągnie wymiary większe niż przekrój określonego odcinka układu moczowego, dochodzi do zatkania światła dróg moczowych i zastoju moczu.

Towarzyszące temu dolegliwości bólowe to kolka nerkowa. Poza źle zbilansowaną dietą, do rozwoju kolki nerkowej przyczyniają się zaburzenia metaboliczne sprzyjające kumulacji wapnia czy szczawianów w organizmie, predyspozycje genetyczne, częste zakażenia układu moczowego czy przeszkody w odpływie moczu – przerost prostaty, guzy czy wady anatomiczne.

Zobacz tez: Co to jest kolka nerkowa?

Jak objawia się kolka nerkowa? Przede wszystkim silnym bólem zlokalizowanym w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ból ma charakter tępy, narastający, o charakterze skurczowym (na przemian łagodnieje i nasila się). Najczęściej ból jest jednostronny i promieniuje do pachwiny. Jest bardzo dotkliwy, towarzyszą mu nudności i wymioty oraz objawy ogólne: podwyższona temperatura ciała i dreszcze. Inne symptomy kolki nerkowej to parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczu oraz krew w moczu, której obecność wynika z uszkodzenia ścian dróg moczowych przez przesuwający się kamień nerkowy.

To, ile trwa kolka nerkowa zależy od rozmiaru kamienia, jego lokalizacji oraz możliwości jego samoistnego wydalenia. Niekiedy ból nagle ustępuje, co jest jednoznaczne z wydaleniem kamienia na zewnątrz, wraz z moczem. Jednak ból może utrzymywać się kilka dni – wtedy konieczna jest interwencja lekarza. Leczenie polega na podaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozkurczowych oraz przyjmowania dużych ilości płynów Gdy takie postępowanie nie pomoże, wymagane jest usunięcie kamienia na drodze zabiegu chirurgicznego. Skuteczne wyleczenie kolki nerkowej i zapobieganie jej nawrotom jest niezwykle istotne, gdyż kamica nerkowa może prowadzić m. in. do całkowitego uniemożliwienia odpływu moczu, a w konsekwencji – uszkodzenia kłębuszków nerkowych i niewydolności nerek lub wodonercza. Uszkodzeniu nerek może towarzyszyć nadciśnienie tętnicze. Ponadto na drodze uszkodzeń ścian dróg moczowych przez przesuwający się kamień może dojść do rozwoju roponercza i posocznicy.

2 thoughts on “Kolka nerkowa – najważniejsze informacje

  1. muzyk

    Kolka nerkowa w dużej mierze spowodowana jest na własne życzenie. Przecież każdy z nas każdego dnia, codziennie praktycznie kształtuje swoje zdrowie poprzez to, co jemy. Jak nie mamy możliwości kupowania zdrowej żywności, to przynajmniej odpuśćmy sobie przetworzone fast foody, które degenerują nasz organizm.

    Reply
  2. Edamski

    Nie miałem pojęcia, że kamień nerkowy może się przesuwać. Ale nawet na pierwszy rzut oka wygląda to rzeczywiście fatalnie – może przecież wszystko porozwalać, bo w tak delikatnym miejscu nawet mały kamień nerkowy może zrobić w organizmie prawdziwe spustoszenie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 + = 52