Termin rwa kulszowa pojawia się w literaturze medycznej już w połowie XIV wieku. Oznacza zespół objawów bólowych, które występują przy ucisku na nerw kulszowy, unerwiający dolny odcinek kręgosłupa, jak również częściowo kończyny dolne. Czy przeszkadza to w aktywnym życiu i uprawianiu sportu?
Uciskany nerw powoduje promieniujący, silny ból w okolicy lędźwi, pośladków, bioder, czasem dochodzący przez łydkę, aż do stopy. Dotyka od 20 do nawet 40% populacji, częściej mężczyzn niż kobiet. Co jeżeli przydarza się osobie aktywnej fizycznie? Jakie ćwiczenia można wykonywać, kiedy dokucza nam rwa kulszowa, a od których lepiej się powstrzymać?
Wzmocnij mięśnie, chroń kręgosłup
Każda aktywność fizyczna jest korzystna dla utrzymania zdrowia i sprawności organizmu. W przypadku wystąpienia specyficznych trudności, warto zwrócić się w stronę treningów, które nie są obciążające dla kręgosłupa, a w delikatny sposób wzmacniają jego mięśnie.
Osoby, które regularnie uczęszczały na siłownię, po wystąpieniu objawów ucisku na nerw kulszowy, najczęściej zaprzestają aktywności fizycznej w dotychczasowej formie, bojąc się nagłego ataku bólu. W konsultacji z lekarzem fizjoterapeutą można jednak opracować zestaw ćwiczeń na siłowni, które nie pogorszą stanu. Bezwzględnie unikać należy podnoszenia ciężarów (tzw. martwy ciąg) oraz ćwiczeń obciążających kręgosłup i górną część tułowia, w tym przysiadów ze sztangą lub ciężarkami. Dużo bezpieczniejsze będzie ewentualne wyciskanie w pozycji leżącej, z podpartym kręgosłupem, tak, by pracę wykonywały głównie mięśnie ramion. Problem siłownia a rwa kulszowa nie musi oznaczać rezygnacji z ćwiczeń fizycznych: odpowiednia rozgrzewka i modyfikacja planu treningowego mogą wręcz przynieść ulgę w dolegliwości.
Pływanie przy rwie kulszowej
Aktywnością, która jest wręcz polecana dla osób cierpiących na rwę kulszową jest pływanie. Regularne chodzenie na basen wzmacnia mięśnie pleców, barki i klatkę piersiową, nie forsując nadmiernie kręgosłupa. Ze względu na zmniejszenie odczucia własnego ciężaru w wodzie, odczuwany wysiłek jest mniejszy, podobnie jak obciążenie kręgosłupa. Dodatkowo, pływanie w ciepłej wodze wpływa korzystnie na rozluźnienie i odprężenie mięśni, co również zmniejsza ból. Pytając wyszukiwarki „pływanie a rwa kulszowa” bez trudności znajdziemy wiele przykładów na to, że trening w wodzie poprawia kondycję fizyczną, jednocześnie pozytywnie wpływając na zdrowie kręgosłupa.
Bieganie przy rwie kulszowej
A co z amatorami biegania? Bieganie a rwa kulszowa nie są ze sobą tak blisko związane, jak mogłoby się wydawać. Choć podczas uprawiania joggingu pracują te partie ciała, które „czujemy” przy rwie kulszowej (pośladki, tylne mięśnie uda, łydki) to samo bieganie nie ma wpływu na pogorszenie stanu zdrowia. Ważniejsza jest tutaj technika i odpowiednie przygotowanie do aktywności fizycznej.
Jogging uprawiany przez zdrową osobę w nieodpowiednich warunkach również może skończyć się bólami kręgosłupa, niekoniecznie o charakterze rwy kulszowej. Podstawą są dobre, amortyzujące buty oraz wybieranie niezbyt twardego podłoża, najlepiej ścieżki w parku, na łące czy w lesie, a nie asfaltowej nawierzchni. Jeśli doświadczamy objawów rwy, lepiej ograniczyć intensywność i częstotliwość treningów, a położyć większy nacisk na rozgrzewkę nóg i dolnego odcinka kręgosłupa, niż całkowicie rezygnować z tej formy aktywności fizycznej.
Jak ktoś regularnie uprawia sport to nie ma żadnych kłopotów z rwą kulszową. Ale trzeba pamiętać o umiarze. Pusty śmiech mnie ogarnia jak słyszę tych „zawodowców”, startujących w biegach ulicznych, którzy twierdzą, że każdą kontuzję można zabiegać. A niestety coraz częściej słychać takie mądrości.
No no, rwa kulszowa to jeszcze najmniejszy pikuś. Biegają po asfalcie a potem zaczynają się kłopoty ortopedyczne i mięśniowe przeciążeniowe. Dlatego krzyż na drogę wszystkim biegaczom, którzy myślą, że 10 km po asfalcie to samo zdrowie. Zobaczymy za 5-10 lat, jak będziecie zapełniać gabinety ortopedyczne.
Od początku narodzin człowieka jego organizm podlega degradacji .Kazdy staw , kości , mięśnie itd zużywają się. Należy więc się położyć i nic nie robić? Hm ale leżenie też nie wychodzi na zdrowie. W takim wypadku może nie pchać sie na świat bo to nie zdrowe?
Co Ty człowieku opowiadasz w ogóle za głupoty. Ja uprawiam sport regularnie 3-5 razy w tygodniu i mam problemy z kręgosłupem…
ja tez
Jasne.
Nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Regularnie uprawiałam sport a rwa i tak mnie dotknęła. Biegałam, chodziłam na fitness, ćwiczyłam jogę, wspinałam się. Byłam bardzo aktywna i REGULARNIE uprawiałam sport, więc komórkę się z Tobą nie zgadzam.
Zadziwia mnie zamiłowanie do martwego ciągu. Przecież to ćwiczenie praktycznie nie rozwija żadnych mięśni. Chyba tylko po to się je robi, żeby pogadać sobie o dużych ciężarach, bo można podnieść nie wiadomo ile. Rwa kulszowa wyklucza w ogóle siłowe ćwiczenia, więc lepiej dać sobie spokój z siłownią, dopóki nie wyleczycie rwy.
Czy ktoś ćwiczył wagą własnego ciała czyli pompki szfetki drążek itp podczas rwy kulszowej
Witam wszystkiech szukam pomocy odnośnie kręgosłupa co robić??. Już mówię co się dzieje. W tamtym roku praktycznie pół roku leżałem w łóżku z powodu kolana ponieważ operacja nie wyszła. W tym roku zaczął odzywać się kręgosłup. Odcinek lędźwiowy bulging wypadniecie krążka w odcinku lędźwiowym rwa kulszowa bóle krzyża bóle kręgosłupa piersiowego. Pytanie czy można z tym pracować fizycznie jeździć na rowerze grać w piłkę biegać itd??,
czy przy lekkiej nawracającej rwie kulszowej można wykonywać jakieś ćwiczenie z ciężarem na klatkę piersiową ?…czy lepiej dać sobie spokój dopóki nie będzie się w pełni wyleczonym