Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży
5 (100%) 44 głosy

Rwa kulszowa jest jednym z najczęściej występujących problemów neurologicznych – szacuje się, że w różnym okresie życia dotknie około 40% populacji. Mianem rwy kulszowej określa się rozległe bóle biegnące od lędźwiowego odcinka kręgosłupa, poprzez udo, łydkę, czasem aż do stopy.

Za ból odpowiada podrażnienie największego nerwu obwodowego w ciele człowieka – nerwu kulszowego. Ucisk na ten nerw może być spowodowany wieloma czynnikami – większość przypadków pacjentów skarżących się na rwę kulszową nie ma ustalonej jednoznacznie etiologii. Wymienia się jednak schorzenia i przypadłości predysponujące do wystąpienia objawów bólowych. Są to: zwyrodnienie dysków międzykręgowych lub dyskopatia, zwane potocznie „wypadnięciem” dysku, patologiczne zwężenie kanałów kręgowych, rozmaite stany zapalne czy nowotwory oraz ciąża.

Dla kobiet, które pragną w czasie ciąży zachować aktywność i dobre samopoczucie, pojawienie się rwy kulszowej jest trudnym przeżyciem. Rwa kulszowa w ciąży może przykuć do łóżka nawet najbardziej zaradne przyszłe mamy – dlatego kiedy tylko pojawią się objawy bólowe, należy udać się do lekarza w celu podjęcia działań minimalizujących dyskomfort i poczucie bólu.

Przyczyny rwy kulszowej w ciąży

Przyczyną, dla której kobieta w ciąży może odczuwać ból dolnych odcinków kręgosłupa, promieniujący w stronę bioder, pośladków i kończyn dolnych, jest ucisk macicy na nerw kulszowy. Czasem wystarczy, aby dziecko obróciło się, aby ból zelżał, bądź całkowicie zniknął. Co jednak jeżeli dyskomfort towarzyszy przyszłej mamie przez większość czasu? Rwa kulszowa podczas ciąży jest szczególnie uciążliwa – nie zaleca się brania środków przeciwbólowych, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Leczenie rwy kulszowej w ciąży

Jeśli nie można obejść się bez farmaceutyków, należy rozważyć stosowanie bezpiecznych dla kobiet w ciąży maści rozgrzewających i przeciwbólowych. Zwolenniczkom bardziej naturalnych metod mogą pomóc gorące okłady, przykładane w okolice kręgosłupa – ciepło rozluźni mięśnie i spowoduje zmniejszenie ucisku na nerwy. Dobrym nawykiem będzie także podkładanie pod plecy poduszki lub zwiniętego koca, aby odciążyć kręgosłup w trakcie siedzenia.

Przyjmuje się jednak, że pozycja siedząca jest niekorzystna. Rwa kulszowa u ciężarnych kobiet zachęca do krótkich spacerów i przyjmowania pozycji stojącej lub leżącej – z tym, że długotrwałe leżenie może wzmagać ból. W pozycji leżącej można spróbować podłożyć pod zgięte pod kątem 90 stopni łydki krzesło, wyściełane poduszką – trzymanie nóg w górze jest korzystne nie tylko dla kręgosłupa, ale także dla układu krążenia i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i żylaków. Jeśli dolegliwości bólowe się zmniejszą, można próbować dłuższych spacerów.

Oczywiste jest że wszelkie czynności obciążające kręgosłup powinny zostać wyeliminowane. Przyszła mama nie powinna podnosić ciężkich przedmiotów, ani chodzić w butach na wysokich obcasach, pamiętając przy tym, że but całkowicie płaski również wpływa niekorzystnie na kręgosłup i ścięgno Achillesa. Poleca się zakładanie specjalnego pasa podtrzymującego na brzuch, który odciąży mięśnie kręgosłupa, zwalniając przestrzenie międzykręgowe i tym samym niwelując ucisk na nerw kulszowy.

4 thoughts on “Rwa kulszowa w ciąży

  1. matula

    No niestety, bóle w ciąży to normalka. Nie tylko nudności, wymioty czy rwa kulszowa, ale też hemoroidy etc. Radzę się przygotować, niezależnie od kondycji fizycznej. Ciąża to nie tylko uśmieszki i fajny stan, ale mnóstwo innych chorób i dolegliwości, o których wcześniej nawet nie wiedziałyście.

    Reply
    1. synio ;)

      No nie przesadzaj. Rwa kulszowa w ciąży zdarza się głównie z powodu przeciążenia płodem. Po porodzie większość dolegliwości znika i nie ma się czym przejmować. Zwłaszcza, że dziecko zajmuje głowę tak, że praktycznie na nic innego nie ma czasu.

      Reply
      1. doświadczona

        To ciekawe, bo po nicku zgaduję, że jesteś facetem i nie masz pojęcia o czym piszesz. Bo ja po porodzie miałam przesuwane kręgi i zastrzyki z witaminy B były tak bolesne, że nikomu nie życzę takich doznań. Bolały bardziej niż sam poród bez znieczulenia, więc doskonale wiem, że rwa kulszowa to nie jest choroba, na którą ibuprom wystarczy.

        Reply
        1. Dita

          Dziwne. Kilka razy brałam zastrzyki Milgamma N. Wszyscy tylko møwili o dużym bølu. Mnie nie bolało zbytnio. Dla mnie taki bøl to pestka w porøwnaniu z rwą kulszową

          Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − 34 =