Leczenie nieoperacyjne rwy kulszowej

Leczenie nieoperacyjne rwy kulszowej
4.8 (95.79%) 57 głosy

Rwa kulszowa jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Powoduje ona silny ból w okolicy krzyżowej, który promieniuje do pośladków i nóg. Jej właściwe leczenie należy rozpocząć od określenia, z jakiego powodu doszło do podrażnienia korzeni rdzeniowych nerwu kulszowego. Diagnostyka przyczyny choroby opiera się więc głównie na zleceniu tomografii komputerowej, bądź rezonansu magnetycznego.

Podejście to wyróżnia doświadczonych i profesjonalnych lekarzy, którzy wiedzą, że bez badań diagnostycznych nie da się dobrze wyleczyć rwy kulszowej. Leczenia wymaga bowiem nie sam ból, ale jego przyczyna, która u każdego pacjenta może być inna. Dopiero po jej określeniu lekarz może wskazać, jak leczyć rwę kulszową u konkretnego pacjenta.

Ulga w bólu

Leczenie rwy kulszowej zakłada przede wszystkim redukcję bólu, który uniemożliwia choremu codzienne funkcjonowanie. Zwykle polega ono na podawaniu odpowiednich leków, wykorzystywaniu metod nieoperacyjnych i następnie skierowaniu chorego na rehabilitację, jednak w skrajnych przypadkach konieczna jest też operacja. Istnieją również domowe sposoby walki z tą przykrą dolegliwością. Wśród nich największą popularnością cieszą się odpoczynek, gorące kąpiele, okłady czy też ćwiczenia fizyczne. Niektórzy chorzy wybierają też leczenie alternatywne – hipnozę, masaż czy akupunkturę.

Leki na rwę kulszową

Leczenie nieinwazyjne rwy kulszowej rozpoczyna się zazwyczaj od podania choremu silnych środków uśmierzających ból. Najczęściej stosuje się więc leki przeciwbólowe, oparte o kodeinę, bądź opioidy i leki przeciwzapalne w tabletkach i zastrzykach. Lekarz może również zalecić przyjmowanie witamin z grupy B oraz przepisać choremu maści chłodzące lub rozgrzewające do stosowania miejscowego.

Farmaceutyki te nie są jednak w stanie wyeliminować ucisku na nerw kulszowy, który zwykle jest przyczyną silnego bólu. Często pacjenci z rwą kulszową muszą więc przyjmować dodatkowe leki, działające na cały układ nerwowy, a w skrajnych przypadkach nawet leki przeciwdrgawkowe.

Leczenie przedoperacyjne rwy kulszowej

Oprócz podawania leków często stosuje się też leczenie nieoperacyjne rwy kulszowej. Polega ono głównie na podawaniu leków bezpośrednio w miejscu bólu, czyli w okolicy uciskanego nerwu kulszowego. Zwykle chorzy otrzymują przezotworowe zastrzyki nadtwardówkowe, które pozwalają możliwie szybko osiągnąć znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjenta. Ważny jest także fakt, że podawanie leków bezpośrednio do miejsca przyczyny choroby pozwala uniknąć wielu skutków ubocznych, które pojawiają się podczas tradycyjnego przyjmowania leków – układ pokarmowy nie jest bowiem dodatkowo obciążany.

Leki podawane w formie zastrzyków nadtwardówkowych są bardzo precyzyjne, dzięki czemu ulga w cierpieniu jest bardzo szybko odczuwana przez pacjenta. Warto również zaznaczyć, że ta forma kuracji nie trwa długo i chory po podaniu tak zwanej blokady może iść do domu. Jego aktywność nie jest bowiem w żaden sposób ograniczona i co ważne, nie wymaga on hospitalizacji na czas podawania leku – wstrzykuje się go podczas zwykłego zabiegu ambulatoryjnego.

27 thoughts on “Leczenie nieoperacyjne rwy kulszowej

 1. XuX

  U mnie na ból rwy kulszowej najlepiej działa szybki spacer i kąpiel. Koniecznie w tej kolejności, bo jak najpierw wezmę kąpiel, a potem pójdę na spacer to nie działa. Pewnie ma to jakiś związek z rozgrzaniem stawów i mięśni, ale nie wiem, nie jestem lekarzem. Ważne, że działa i można spokojnie po tym funkcjonować chociaż przez kilka godzin

  Reply
  1. Krystyna

   Witam Nie wiem czy to ważne ale jak mnie złapie rwa kulszowa to w ogóle nie mogę chodzić Nie umie znaleźć pozycji do siedzenia i leżenia Szybki spacer nie wyobrażam sobie

   Reply
 2. Słowak

  Pamiętajcie, że leki przeciwbólowe można nie tylko przedawkować, ale też się na nie uodpornić. Nie każdy atak rwy kulszowej wymaga od razu sięgania po tabletki. Ból to sygnał od organizmu, ale jak będziemy go zagłuszać, to będzie nawracał i pojawiał się coraz częściej i coraz mocniej. Trzeba leczyć przyczyny a nie objawy.

  Reply
  1. do Słowaka

   Tylko, że rwa kulszowa jest tak mocnym bólem, że bez tabletek przeciwbólowych nie da się wytrzymać. Ja musiałem wziąć, choć nie biorę nigdy, żeby w ogóle dojechać na pogotowie! I to jako pasażer, a nie jakiś rowerzysta czy kierowca!

   Reply
 3. Polak

  Leki na rwę kulszową w ogóle u mnie nie działają… Biorę wszystkie możliwe przeciwbólowe i nie ma żadnej reakcji, a wcale na pewno nie przedawkowałem. Zwłaszcza że nigdy na inne schorzenia nie brałem leków na rwę kulszową to jedyne, na co biorę!

  Reply
 4. Algowy

  Jak u mnie zaczęła się rwa kulszowa zastrzyki pomogły najlepiej. Bo wcześniej próbowaliśmy leków przeciwbólowych, czego całkowicie nie polecam bo jest bez sensu i nic nie daje, żadnej ulgi po tym nie ma. Potem masaże, witaminy itd. Ale zastrzyki na rwę kulszową przepisane przez lekarza naprawdę szybko dają ulgę i ataki nie są już tak mocne.

  Reply
 5. AWF

  Wszyscy się zastanawiają jak leczyć rwę kulszową, a tak naprawdę leczymy wyłącznie skutki i możemy złagodzić atak rwy kulszowej. Wiem, są jacyś magicy, którzy nastawiają niby kręgosłup. Ale żaden lekarz tego nie potwierdza, więc radzę podchodzić do tego z dystansem.

  Reply
  1. Barbara

   Ta metoda działa. Efekt jest natychmiastowy. Po zabiegu takim zimne okłady . Czasami zabieg trzeba powtórzyć . Zabieg musi być wykonany przez specjalistę od ukladu kostnego „chiropractic” a nie „znachora” czy „magika”

   Reply
 6. koperta

  Jak u mnie zaczęła się rwa kulszowa to nie wiedziałem jaki lekarza ma mi pomóc. Bo może to neurolog, a może jakiś inny? Nie ma lekarza od bólu, a powinien być taki, że idziesz mówisz gdzie boli i on stawia diagnozę. I albo daje leki, albo kieruje do specjalisty, żeby jakoś bardziej szczegółowo zbadać.

  Reply
  1. anna

   są poradnie leczenia bólu gdzie stosuje się rożne metody polecam

   Reply
 7. Hulk

  Jak tylko się dowiedziałem, że to co mnie nap…. w plecach to rwa kulszowa leczenie domowe zaczęło się natychmiast. Nie czekałem w kolejce do lekarza, bo bym chyba padł z bólu przez te tygodnie. Od razu zacząłem masaże i rozciąganie i powiem wam, że to jeden z najlepszych sposobów na rwę kulszową.

  Reply
 8. metafizyczna

  Ja mam jakieś dziwne objawy. U mnie jak jest rwa kulszowa naturalne leczenie wcale nie działa. Zwłaszcza, że ból jest tak ogromny, że nie wytrzymuję i praktycznie nie myślę o żadnych masażach czy ćwiczeniach – od razu ładuję leki przeciwbólowe do skutku. Mam za sobą dwa porody, naturalne i bez znieczulenia i jestem pewna, że rwa kulszowa boli znacznie bardziej niż poród.

  Reply
  1. jelion

   Bo jak zaczyna się rwa kulszowa leczenie farmakologiczne jest konieczne. I nie chodzi tu o leki przeciwbólowe, ale leki, które leczą przyczyny rwy kulszowej, a nie tylko skutki, Bo skutek wszyscy znamy, każdy kto kiedykolwiek przeżył atak rwy kulszowej doskonale wie o czym mówię.

   Reply
 9. marek

  VITAON ,aparat leczniczy .leczy dzwiękiem,potem masaż ,mechaniczny (może być) i kompiel ,działa

  Reply
 10. Ania

  Mam 26 lat z rwa kulszowa mecze się od 6lat odkad zaczelam prace w sklepie…. Niestety lekarze daja mi same tabletki bo twierdzą ze w przeswietleniu nic nie wyszlo a one mi nie pomagaja… Bol jesteś okropny od biodra przez posladek i cala noge… Wieczorem po całym dniu prawa noga mi drętwieje a gdy probuje wdtac z lozka to nie moge na tej nodze ustac… Niewiem juz co mam robic do jakiego lekarza sie udac???

  Reply
  1. Dita

   Rezonans magnetyczny niech robią. Mnie po wielu mekach, wizytach u roznych lekarzy, kregarzy, masazystow, fizykoterapi zalecono sterydowy zastrzyk w kregosłup, cierpienie na tabletkach przez 12m-cy potem niby bol sam zniknie lub operacje. Wciaz szukam informacji czy nie ma lepszego sposobu na rozwiazanie problemu

   Reply
  2. Lukasz

   Neurohirurg tylko i wyłącznie. Ja się blakalem od jednego lekarza rodzinnego do drugiego,trzech ortopedow i każdy ladował we mnie leki przeciwbólowe . W końcu poczytałem i zapisałem się na wizytę u neurohirurga ale prywatnie skoro lekarze rodzinni mieli mnie w du… ja proszę o skierowanie a oni we mnie kolejna serię zastrzyków. W środę mam wizytę. Oby lekarz pomógł. Życzę powodzenia

   Reply
 11. Edyta

  Rwe kulszowa mam od nawet ilu. Zaczęło sie od bólu pośladków przy chodzeniu. W przeciągu 2 miesiecy doszedł ból lędźwi oraz ból całej lewej nogi. Biore leki przeciwbóliwe i zmniejszające naięcie oraz zastrzyki z witawiną z grupy b i przeciwbólowe. Mam za sobą już po 7 zastrzyków, zdarza sie mieć spokój od bólu przez ok 5 godzin dziennie a tak noga boli przy ruchu. Od nogi idzie ból do lędźwi. Nie pomagają ćwiczenia, masaże, leki. Nie pomaga też leżenie na bolącej nodze ani bolącą nogą na górze. Ciekawe co pokaże zdjęcie kręgosłupa.

  Reply
 12. Edyta

  Rwe kulszowa mam od nawet ilu. Zaczęło sie od bólu pośladków przy chodzeniu. W przeciągu 2 miesiecy doszedł ból lędźwi oraz ból całej lewej nogi. Biore leki przeciwbólowe i zmniejszające naięcie oraz zastrzyki z witawiną z grupy b i przeciwbólowe. Mam za sobą już po 7 zastrzyków, zdarza sie mieć spokój od bólu przez ok 5 godzin dziennie a tak noga boli przy ruchu. Od nogi idzie ból do lędźwi. Nie pomagają ćwiczenia, masaże, leki. Nie pomaga też leżenie na bolącej nodze ani bolącą nogą na górze. Ciekawe co pokaże zdjęcie kręgosłupa.

  Reply
 13. Dejw

  Zdjęcie nic nie pokaże…. Od tego jest rezonans. Ja również borykam się z rwa ale nie wiem dlaczego robicie z tego wielkie hallo. Przecież z jakiegoś powodu organizm daje nam sygnały że coś jest nie tak. Częsta przyczyną która wychodzi na rezonansie ( koszt odcinka l-s 350 zł) jest rozlanie cieczy jądra… Tak właśnie oznajmił mi nowy lekarz. Nie wiem co miał na myśli bo cały czas mam dwa ;). Reasumując nigdy nie brałem lekow przeciwbólowych na RWE a ostatnia Blokada nie dała żadnej poprawy. Poddaję się operacji która raz na zawsze pochowa temat rwy kulszowej.

  Reply
  1. M.K

   Słyszałem że operacja nie zawsze pomaga (niestety)…

   Jeżeli jesteś już po operacji to co było i jak było operowane, oraz czy jest poprawa?
   Pozdrawiam.

   Reply
 14. ludwik

  Mam kolejne spotkanie z rwa kulszową.Leczenie farmakologiczne nie przyniosło żadnych zmian w nasileniu bólu w okolicach lędźwi i prawej dolnej kończyny.Zdecydowałem się na leczenie u fizjoterapeuty.Od trzech tygodni wykonuję zalecone mi ćwiczenia. Efekt ze zmiennym skutkiem. Chcąc poruszać się w miarę bezboleśnie wykonuję ćwiczenie siadu płaskiego z oparciem plecami o ścianę przez ok.3-4 minut. Zastanawiam się nad zastrzykiem nadtwardówkowym ale nie zaniecham zalecanych mi ćwiczeń. Ćwiczenia okolic lędźwiowych powodują z czasem zanik ucisku elementów kręgosłupa na nerw kulszowy.

  Reply
 15. hanysiak

  O tym to się szanowny Pan dopiero przekona. Jednak żeby efekt był jak naj dłuższy, proszę na poważnie podejść do wszystkich bez wyjątku zaleceń pooperacyjnych.

  Reply
  1. Obolały

   Ja testuję dmso i msm olejek z zywokostu z gojnikiem sól epsom do kąpieli oprócz tego zestaw zastrzyków od lekarza rehabilitacja w basenie solankowym tydzień i poprawa jest teraz będę dołączać ćwiczenia rozciągające i masaże podobno trzeba być systematycznym w ćwiczeniach a efekty szybko nie przychodzą ale nie poddam sie

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + = 6