Któż z nas nie marzy o pięknych, silnych włosach? Wszyscy przecież dbamy o nie i stosujemy przeróżne metody pielęgnacji. Czasem jednak pojawia się problem, z którym nie rzadko nie potrafimy sobie sami poradzić. To właśnie jest moment, aby udać się do trychologa.
Kim jest trycholog?
Lekarz trycholog to osoba zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Najczęstsze problemy rozwiązywane przez trychologię to nadmierne wypadanie włosów, zły stan włosów, łupież i inne choroby skóry głowy oraz łysienie.
Wypadające włosy – rodzaje
Jak rozróżnić nadmierne wypadanie włosów? Chyba najpopularniejszą z nich jest właśnie łysienie, czyli stopniowe zanikanie owłosienia spowodowane problemami z mieszkiem włosowym. Wyróżnia się mnóstwo rodzajów łysienia, podzielonych ze względu na przyczyny lub objawy. Najpopularniejszym z nich jest łysienie androgenowe. Dotyka ono większości mężczyzn po czterdziestym roku życia. Jest spowodowane niektórymi hormonami, na przykład testosteronem i czynnikami genetycznymi. Jako, że nie można ich zwalczyć, takie łysienie jest bardzo trudne do wyleczenia. Te przyczyny łysienia mogą dotyczyć również kobiet, jednak zdarza się to znacznie rzadziej.
Inne rodzaje łysienia to łysienie plackowate, objawiające się zanikiem włosów tylko na kawałku skóry głowy. Powodują je różne choroby autoimmunologiczne. Jeszcze innym typem jest łysienie bliznowaciejące, czyli takie, które jest wynikiem uszkodzenia skóry razem z torebkami włosowymi, a na jej miejscu pojawia się tkanka bliznowata.
Jeszcze inne rodzaje występują nieco rzadziej. Często bardzo trudno jest odróżnić poszczególne typy, dlatego warto udać się do trychologa, który przeprowadzi wywiad i wykona potrzebne badania aby zdiagnozować problem.
Zupełnie inną sprawą są choroby objawiające się nadmiernym owłosieniem. Może to być objaw wielu chorób, lub następstwo problemów hormonalnych. Zdarza się również, że mimo zdrowych włosów, mamy problemy ze skórą, z której wyrastają. Może być na przykład wiecznie podrażniona lub nadmiernie się łuszczyć. W takiej sytuacji również możemy szukać pomocy w gabinecie trychologa.
Wypadanie włosów – przyczyny
Przyczyn łysienia, podobnie jak rodzajów, jest bardzo wiele. Wypadające włosy mogą być pierwszym objawem poważnej choroby lub po prostu następstwem jakiego urazu czy stosowanej terapii. Ważne jest aby poznać przyczynę przed rozpoczęciem terapii. Najczęściej spotykane przyczyny wypadania włosów to:
- Czynniki mechaniczne, czyli wyrywanie włosów umyślnie lub też nieumyślnie przez samego pacjenta, jak również wszelkie urazy skóry głowy na przykład poparzenia lub rozległe rany.
- Leki i zatrucia. Niektóre trucizny mogą powodować wypadnie włosów. Częściej jednak spotyka się przypadki, gdy to leki, mimo odpowiedniego stosowania, powodują utratę włosów. Każdy chyba słyszał o łysieniu po chemioterapii używanej w leczeniu nowotworów.
- Zaburzenia hormonalne, przede wszystkim nadmiar androgenów czy problemy z chorobami tarczycy.
- Choroby, a właściwie mnóstwo chorób. Mogą to być schorzenia skóry głowy jak łuszczyca czy zapalenie jak i choroby całego organizmu na przykład toczeń. Niekiedy mamy również do czynienia z chorobami powodowanymi przez organizmy pasożytnicze na przykład grzyby zasiedlające włosy i skórę głowy.
- Niedobory witamin i minerałów mogą powodować wypadnie i osłabienie włosów, co często stanowi pierwszy objaw niedoboru. Mimo iż taki problem początkowo nie jest zbyt poważny nie należy go lekceważyć, ponieważ kolejne objawy są już znacznie poważniejsze.
Badanie włosów
Aby poznać przyczynę, a tym samym najlepszą dla nas terapię, należy udać się do trychologa, który przeprowadzi wywiad na temat naszego stanu zdrowia oraz badania – trichogram i trichoskopię. Trichogram to nic innego jak badanie cebulek włosowych. Analiza chorych włosów pod mikroskopem – bo tak się odbywa badanie – jest bardzo skrupulatna. Trichoskopia zaś polega na przyjrzeniu się włosom z użyciem dermatoskopu, czyli specjalnej lupy, która umożliwia znaczne powiększenie jak również sfotografowanie włosów czy skóry. Niekiedy robi się też biopsję włosów, a następnie ogląda się je na całej długości pod mikroskopem.
Jak wzmocnić włosy?
Można zacząć od domowych metod. Często dobry efekt przyniesie zmiana szamponu, stosowanie odżywek lub wcierek, albo dodanie warzyw i owoców do codziennej diety. Jeśli to nie przynosi rezultatów należy poszukać pomocy u specjalisty. Zapytaliśmy naszego eksperta co na wypadnie włosów zaleca swoim pacjentom, gdy tradycyjne metody zawodzą.
W swojej praktyce najczęściej stosuję mezoterapię. Polega to wprowadzeniu specjalnie przygotowanych mieszanin, zawierających odpowiednie dla pacjenta substancje odżywcze.Mezoterpia skóry głowy to świetny sposób na odżywienie włosów. Stosuje się terapie igłową, lub bez użycia igieł, zależnie od sytuacji pacjenta. Oprócz koktajli odżywczych można również wykorzystać osocze pobrane od pacjenta.
Jak więc widać, odwiedzenie kliniki wzmacniającej włosy jest bardzo dobrym wyborem.
Kiedy szukać pomocy?
Jak już wspomnieliśmy, zawsze warto zwracać uwagę na stan naszych włosów. Mogą być pierwszym sygnałem choroby lub po poprostu oznaką przemęczenia. Jeśli najprostsze metody nie odnoszą rezultatów należy udać się do trychologa. Pamiętajmy, że wiele chorób, również włosów, można wyleczyć tylko w początkowej fazie, lub wtedy jest to znacznie prostsze.