Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny rwy kulszowej
5 (100%) 12 głosy

Rwa kulszowa to schorzenie, które może się pojawić w najmniej spodziewanej chwili. Przenikliwe dolegliwości bólowe, zaburzenia czucia w postaci drętwienia lub mrowienia, niedowład mięśni, a nawet trudności w oddaniu moczu i stolca – to wszystko efekty rwy kulszowej. Bardzo charakterystyczne dla rwy kulszowej jest także to, iż tego typu dolegliwości ulegają nasileniu w przypadku kichania, śmiechu lub też wypróżniania się.

Wypadnięcie krążka międzykręgowego – Rwa Kulszowa i jej przyczyny

Najczęstsza przyczyna rwy kulszowej to wypadnięcie krążka międzykręgowego (czyli tzw. dysku). Kiedy dochodzi do wypadnięcia dysku? Zazwyczaj w trakcie dużego wysiłku fizycznego, najczęściej przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów oraz szeregu innych czynności mocno obciążających kręgosłup. Zdarzają się sytuacje, w których do wypadnięcia dysku nie dochodzi bezpośrednio w trakcie intensywnego wysiłku. Może bowiem do tego dojść nawet przy zwykłym pochyleniu się lub zdecydowanym ruchu, gdy wcześniej pojawiały się dolegliwości kręgosłupa.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Do wystąpienia rwy kulszowej może również dojść w przypadku zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Dochodzi wówczas do wybrzuszenia się pierścienia włóknistego kręgu. Efektem tego jest ucisk na korzonki nerwowe. Są to podstawowe przyczyny lumbago – silnego bólu promieniującego na ręce, nogi, a także na pośladki. Również taka choroba jak osteoporoza, może być bezpośrednią przyczyną rwy kulszowej.

Nieodpowiednia dieta

Na wystąpienie ataku rwy kulszowej może mieć wpływ nieodpowiednia dieta. Chodzi tutaj o dietę, która jest uboga w sole mineralne, wapń oraz witaminy. Dlatego w kwestiach profilaktyki tak niezwykle ważne jest dbanie o jakość spożywanych posiłków i dobieranie ich w taki sposób, by zadbać o wszystkie części ciała.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być w każdym przypadku inne. Różnice w budowie ciała, przebyte choroby czy nawet jakość spożywanych posiłków mogą wpływać nie tylko na to czy rwa kulszowa rozwinie się u konkretnej osoby, ale także na to, jakie będzie jej nasilenie, czego konsekwencją będzie wpływ tego schorzenia na jakość życia i możliwości wykonywania szeregu obowiązków. Dla osób pracujących fizycznie i sportowców rwa kulszowa może być nawet swoistego rodzaju „być albo nie być”. Objawy rwy kulszowej mogą świadczyć o wystąpieniu innej choroby, dlatego przy wystąpieniu pierwszych, charakterystycznych objawów, niezwykle istotne jest udanie się do lekarza, który wskaże na rzeczywiste źródło problemu.

Czy rwie kulszowej można zapobiec?

Rwa kulszowa to schorzenie, któremu można zapobiec. Niezwykle istotne jest przyjmowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Chodzi tutaj nie tylko o wyprostowane plecy, ale również o to, by nie zakładać nogi na nogę.

Równie istotne jest to, by nie przeciążać się, próbując udźwignąć duży ciężar. W przypadku dźwigania dużych ciężarów, niezwykle istotne jest zachowanie wyprostowanej postawy oraz równomierne rozkładanie ciężaru na dwie strony ciała. Jeśli chodzi natomiast o wypoczynek, bardzo zdrowe jest leżenie na brzuchu lub też leżenie na plecach w sytuacji, w której zapewniony jest odpowiednio twardy materac.

3 thoughts on “Przyczyny rwy kulszowej

 1. Jada

  Mój lekarz powiedział, że w moim przypadku rwa kulszowa przyczyny ma bardzo proste. To oczywiście skrzywienie kręgosłupa. I przekłada się to na wszystko, bo jak chodzę czy jeżdżę na rowerze to tak jakbym miał jedną nogę krótszą. I większe obciążenie skutkuje rwą kulszową.

  Reply
 2. Olga

  Nie zawsze, przyczyny rwy kulszowej są różnorodne, nie u każdego musi być skrzywienie kręgosłupa. Ja miałam ataki rwy kulszowej po tym, jak urodziłam dziecko. Coś mi się poprzesuwało i poszczególne kręgi były zbyt daleko od siebie, skończyło się na zastrzykach.

  Reply
 3. IdzDoFizjo

  U mnie siedzący tryb pracy więc to nie intensywny wysiłek . Teraz trzeba bardzo dbać o postawę i oraz właściwy sposób dźwigania przedmiotów.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − = 15