Rwa kulszowa to schorzenie, które może być leczone na wiele różnych sposobów. Oprócz farmakoterapii, odpoczynku i rehabilitacji, stosuje się również ćwiczenia fizyczne. Odpowiednia dawka ruchu jest w stanie zlikwidować lub co najmniej bardzo złagodzić dolegliwości bólowe kręgosłupa związane z rwą kulszową.
Gdy mówi się o takim schorzeniu, jak rwa kulszowa ćwiczenia muszą być dostosowane do możliwości organizmu. Nie może być bowiem takiej sytuacji, w której kręgosłup zostanie w nadmierny sposób przeciążony. Jakie zatem można wyróżnić ćwiczenia na rwę kulszową?
Ćwiczenia na rwę kulszową o charakterze rozciągającym
Przy rwie kulszowej doskonale sprawdzą się ćwiczenia o charakterze rozciągającym. Wśród osób o szczupłej sylwetce doskonale sprawdzi się tzw. koci grzbiet. Ćwiczenie to polega na tym, że w klęku podpartym umieszcza się dłonie pod barkami i kolana pod biodrami. Przy wydechu wygina się plecy w górę, wciągając jednocześnie pępek oraz napinając brzuch. Po wdechu następuje powrót do pozycji początkowej. Ćwiczenie jest powtarzane od 10 do 15 razy.
Jeśli chodzi natomiast o ćwiczenie rozciągające na kręgosłup dla mniej wysportowanych osób, doskonale sprawdzą się tzw. przeprosty kręgosłupa. Ćwiczenie to polega na tym, że w pozycji stojącej dokonuje się odchylenia kręgosłupa w tył, pamiętając jednocześnie o tym, by brzuch był napięty. Unika się w ten sposób bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To ćwiczenie należy również wykonać kilkanaście razy.
Ćwiczenia na pośladki i mięśnie grzbietu
Jeśli chodzi o ćwiczenia przy rwie kulszowej, niezwykle ważne są także te, które wzmacniają pośladki oraz mięśnie grzbietu. Jedno z najbardziej skutecznych ćwiczeń wykonywane jest podczas leżenia na brzuchu. Osoba wykonująca takie ćwiczenie wyciąga ręce do przodu, wciąga brzuch, a czoło kładzie na podłodze. Następnie wciąga powietrze, by wraz z wydechem unieść lewą rękę i prawą nogę. Nie należy przy tym przesadzać z wysokością. Liczy się to, by mięśnie podczas takiego ćwiczenia były odpowiednio napięte. Przy kolejnym powtórzeniu podnosi się prawą rękę i lewą nogę. Ćwiczenie powtarza się około 15 razy.
Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha
Niezwykle istotne dla zdrowia kręgosłupa jest odpowiednie wzmocnienie mięśni brzucha. Takie ćwiczenia przy rwie kulszowej sprawią, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa zostanie ustabilizowany. Doskonałe ćwiczenie na rwę kulszową rozpoczyna się w pozycji leżącej, przy ugiętych w kolanie nogach oraz stopach, które są oparte na podłodze. Osoba wykonująca ćwiczenie splata ręce i obejmuje nimi kark, łokcie kierując ku górze i oddalając nieco brodę od mostka. Przy wydychaniu powietrza dochodzi do zgięcia tułowia w stronę nóg, by po wdechu powrócić do początkowej pozycji. Ćwiczenie należy powtórzyć około 10 razy.
Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia na rwę kulszową zostaną wybrane, należy pamiętać o umiarze. Zbytnie przeciążenie kręgosłupa może dać wynik odwrotny do zamierzonego. Kolejną istotną sprawą jest to, że ćwiczenia mają jedynie charakter uzupełniający. Nie należy nimi w całości zastępować farmakoterapii czy też zabiegów rehabilitacyjnych.
Przede wszystkim trzeba się rozciągać. Ćwiczenia na rwę kulszową mają na względzie nie przybranie na masie mięśniowej, ale właśnie rozciągnięcie mięśnie i równomierną pracę ze wszystkich stron. Dzięki temu lepiej obudowane zostaną też stawy i przestrzenie międzykręgowe, które są najważniejsze z punktu widzenia długości i mocy ataku rwy kulszowej.
Ćwiczenia przy rwie kulszowej nie powinny być bardzo obciążające. Nie chodzi tu o to żeby się zmęczyć, ale żeby nie było tak, że ciało jest całkiem zastane, bo właśnie wtedy jak przychodzi atak rwy kulszowej to nie można się ruszyć i nic zrobić, bo następuje niemal paraliż z bólu.