Każdy, kto raz zachorował na rwę kulszową wie, jak ostry i przeszywający jest to ból. Jakie są objawy rwy kulszowej? Czym jest spowodowana? W końcu – w jaki sposób można jej zapobiegać?
Rwa kulszowa to zespół dolegliwości bólowych, który występuje po wykonaniu nagłego ruchu lub po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu. Ból ten usytuowany jest w dolnym odcinku kręgosłupa – mniej więcej w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i promieniuje poprzez pośladek i biodro do samej stopy. Chory może wręcz odczuwać ból nawet w dużym palcu u nogi!
Objawy rwy kulszowej
Warto pamiętać, że nie każdy ból, który umiejscowiony jest w dole pleców to rwa kulszowa. Cechą charakterystyczną rwy jest to, że jest to ból promieniujący, utrudniający lub – w skrajnych przypadkach – uniemożliwiający chodzenie, który nie mija w pozycji horyzontalnej, a nasila się przy nagłych ruchach, takich jak kichnięcie czy kaszlnięcie.
Ból jest skorelowany z aktywnością fizyczną i nie pojawia się „po prostu” sam z siebie, ale chory jest łatwo w stanie określić, co zrobił na moment przed wystąpieniem ataku. W każdym przypadku bólowym należy skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy nasz opis jest zgodny z tym, jak objawia się rwa kulszowa, czy jest to inne schorzenie kręgosłupa.
Potoczne nazwy rwy kulszowej
Kiedy wpiszemy w internetowej wyszukiwarce hasło „rwa kulszowa objawy”, odnajdziemy wiele opisów, w których pacjenci zamiennie stosują określenia: zapalenie korzonków, lumbago. Tymczasem rwa kulszowa i dwa powyższe to zupełnie inne schorzenia!
Korzonkami nazywamy podrażnienie zakończeń nerwowych, umiejscowionych w skórze i mięśniach, do jakiego dochodzi w skutek przegrzania, a później gwałtownego ochłodzenia dolnej partii pleców.
Z kolei lumbago to ból, jaki pojawia się po pęknięciu pierścienia włóknistego krążka międzynerwowego. Jest to ostry i piekący ból, ale zlokalizowany w jednym miejscu i nie promieniujący do stopy.
Jak przeciwdziałać rwie kulszowej
Ponieważ do zachorowania dochodzi w skutek urazu kręgosłupa, naszym priorytetem powinno być dbanie o jego jak najlepszą kondycję. Przede wszystkim niezbędne są ćwiczenia ruchowe, które zwiększają wytrzymałość mięśni szkieletowych, podtrzymujących kręgosłup. Dzięki temu utrzymujemy prawidłową pozycję, nie obciążając nadmiernie poszczególnych dysków, które przez to są mniej podatne na uszkodzenia w trakcie wysiłku.
Pamiętajmy również o tym, że ćwiczenia fizyczne są bardzo istotne, ale jednak nie należy nadmiernie się forsować. Jeśli na co dzień nie jesteśmy przyzwyczajeni do aktywności fizycznej, nie rozpoczynajmy naszej przygody ze sportem od gwałtownych ruchów czy podnoszenia wielkich ciężarów.
Tyczy się to także codziennej aktywności. Pamiętajmy, aby ciężary – zakupy, pudła z książkami – podnosić na ugiętych nogach, utrzymując kręgosłup w prostej pozycji. Nigdy nie pochylajmy się do przodu i następnie nie prostujmy – nacisk na kręgosłup jest wtedy ogromny i najczęściej w takich sytuacjach dochodzi do wypadnięcia dysku – nawet u osób młodych.
Pamiętajmy też, że bardzo istotna jest dieta. Rwa kulszowa diagnozowana jest także u osób z osteoporozą – dlatego dostarczanie sobie odpowiedniej dawki wapnia przez całe życie opłaci się nam na starość.
Przepraszam za porównanie, ale z rwą kulszową jest jak z orgazmem – jak się ma, to się już jest pewnym, że to „to”.
Najważniejsze to nie dopuścić do rwy kulszowej, bo same objawy będą nie do wytrzymania. A można łatwo złapać rwę, np. dźwigając ciężary z nieodpowiednią pozycją. I nie chodzi wcale o to, że to jakieś sztangi, ale nawet karton przy przeprowadzce!