Łupież pstry – leki na to schorzenie możemy dostać w każdej aptece- zarówno bez jak i na receptę. W przypadku grzybicy skóry jakiej jedną z odmian jest właśnie łupież pstry, odpowiednia pielęgnacja ma kluczowe znaczenie. Łupież pstry, pojawia się na skórze, w postaci beżowych, czasem czerwonych plam, które są bardzo suche i swędzące. Nieleczony łupież pstry może nieść za sobą konsekwencje i przysporzyć wiele problemów np. zostawić na skórze, nieestetyczne plamy. Należy więc do problemu podejść poważnie i cierpliwie, gdyż czasami leczenie może być długotrwałe.
Leki na łupież pstry – jakie produkty wybierać?
Leki na łupież pstry mogą zostać przepisane przez lekarza. Głównie zawierają w sobie substancje przeciwgrzybicze. Lekarz przepisze nam leki, gdy łupież pstry pokrywa znaczną część ciała pacjenta lub łupież pstry u pacjenta jest natarczywy i problem nawraca. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od leków miejscowych, ale gdy łupież pstry stanowi duży problem, wówczas stosowane jest leczenie ogólne. Łupież pstry- leki czy własne sposoby? Domowe sposoby tylko wspierają leczenie lekami, a nie je zastępują. Warto wybrać się do lekarza, w miarę możliwości, we wczesnym okresie jej dojrzewania, gdyż późniejsze leczenie i próby eliminacji łupieżu, mogą być bardziej absorbujące i problematyczne. Leki na łupież pstry, powinny być preparatami imidazolowymi, które stworzone są na bazie cyklopiroxu, pityronianu cynku czy siarczku selenu. Wszelkie kremy czy emulsje takiej jak Pityver, które miałyby pomagać na leczenie łupieżu pstrego, powinny być aplikowane na całe ciało, a nie tylko na miejsca zmienione chorobowo.
Łupież pstry – leki bez recepty, co powinny zawierać w składzie?
Leki bez recepty na łupież pstry, to przede wszystkim szampony, płyny do wcierania czy emulsje. W przypadku leczenia lub prewencji nawrotów łupieżu pstrego, zaleca się stosowanie kosmetyków. Leki na łupież pstry bez recepty, to preparaty, które zawierają ketokonazol, cyklopiroks lub selen. W celu wyleczenia tego schorzenia, można też sięgnąć po maści. Te z kolei, powinny zawierać klotrymazol. Takie kosmetyki, hamują rozwój błony komórkowej grzybów, a co za tym idzie stopują postępowanie choroby. Leki na łupież pstry, można wspomagać także codzienną dietą, noszoną odzieżą czy kąpielami. Noszona odzież powinna nie być obcisła, nie przylegać do miejsc chorobowych (zapobiegnie to też potliwości). Warto spróbować kąpieli ziołowych (np. lawendowych, z zielonej herbaty), które to złagodzą świąd. Istotny będzie odpowiedni wypoczynek, wartościowy sen, dieta, która bogata jest minerały i witaminy, aby dostarczyć organizmowi wszystko co potrzebne, w walce z chorobą. Leki na łupież pstry, to nie tylko medykamenty dedykowane łupieżowi pstremu, ale też leki, które ograniczają potliwość (pot sprzyja rozwijaniu się grzybów na skórze), a także unikanie kosmetyków, które są tłuste. Należy pamiętać, że mimo iż można stosować profilaktykę zapobiegawczą, nic nie zastąpi w leczeniu łupieżu pstrego leków, tych zapisanych przez lekarza czy specjalistycznych preparatów.
Łupież pstry, jako choroba grzybicza, ma skłonności do nawrotów. Stwierdzono to u prawie 80% osób. Co zrobić, aby uniknąć nawrotów łupieżu pstrego? Oto kilka wskazówek:
- duże znaczenie ma higiena oraz oddziaływanie na skórę objętą problemem łupieżu pstrego lekami, które zostały przepisane (zarówno doustne jak i te bezpośrednie stosowane na ciało). Nie przestrzeganie się do zaleceń dermatologa lub zbyt rzadkie smarowanie skóry, nie przyniesie pożądanego efektu, a choroba będzie postępować,
chęć do wysiłku fizycznego i aktywności, połączona ze zdrową dietą (osobie o obniżonej odporności,znacznie trudniej będzie się pozbyć choroby, aniżeli komuś w pełni zdrowemu, który unika biernego tryb życia), - wysypianie się i odpoczynek, ograniczenie stresu, na pewno pozytywnie wpłynie na każdą chorobę,
- osoby otyłe są bardziej podatne na wystąpienie i nawroty choroby oraz jej poważniejsze przechodzenie, warto więc pozbyć się zbędnych kilogramów.