Zapalenie rwy kulszowej

Zapalenie rwy kulszowej
5 (100%) 31 głosy

Zapalenie rwy kulszowej to niezwykle bolesna dolegliwość – przy czym ból ten nie jest wywoływany przez stan zapalny, ale poprzez bezpośredni ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych.

Atak rwy kulszowej zazwyczaj następuje w najmniej oczekiwanym momencie – wystarczy jeden gwałtowny ruch, na przykład szybkie podniesienie się z łóżka, potknięcie lub dźwignięcie czegoś ciężkiego, a już może pojawić się ostry ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Rwa kulszowa zapalenie sygnalizuje ostrym i piekącym bólem, który początkowo pojawia się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, by następnie przesunąć się w okolice pośladków oraz bioder i poprzez udo przemieścić się aż do stopy. Ból potęguje się przy każdym ruchu, ale najsilniej daje się we znaki podczas nocnego odpoczynku. W niektórych przypadkach zapalenie rwy kulszowej ustępuje samoistnie, a ból z nią związany stopniowa zanika. Jednak zdecydowanie częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy wywołująca zapalenie rwa kulszowa wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.

Leczenie rwy kulszowej

Zapalenie rwy kulszowej jest na tyle bolesne, iż w większości przypadków wymaga podjęcia odpowiednich środków leczniczych. Ich rodzaj i intensywność zależy od tego, czy dolegliwość ma krótki czy też długi przebieg. W przypadku krótkotrwałego przebiegu choroby najlepsze efekty przynosi połączenie trzech rodzajów terapii:

  • środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (dostępne bez recepty), które zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości związane z atakiem rwy kulszowej,
  • ćwiczenia na rwę kulszową (wprawdzie wypoczynek w łóżku przynosi chwilową ulgę, to jednak najbardziej zalecane są spacery i lekkie rozciąganie),
  • okłady i kompresy (stosowanie zimnych, ciepłych lub naprzemiennych okładów pozwala zmniejszyć ból).

Rwa najczęściej ustępuje po kilku dniach i zazwyczaj nie wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów.

Sposoby na rwę kulszową

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku długotrwałego przebiegu choroby – wtedy lekarz na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań może wdrożyć dodatkowe leczenie. Przy długotrwałych dolegliwościach ciągłe przyjmowanie leków przeciwbólowych może skutkować zaburzeniami układu pokarmowego. Dlatego też lekarz może zalecić zewnątrzoponowe podanie sterydów, które dzięki wstrzyknięciu bezpośrednio w miejsce zapalenia minimalizują ucisk na nerw i przynoszą ulgę w bólu. Jednocześnie warto pozostać aktywnym fizycznie (w miarę możliwości), gdyż odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u fizjoterapeuty.

W sytuacjach, gdy żadna z podjętych terapii nie przynosi rezultatów, lekarz może rozważyć przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Rodzaj operacji jest uzależniony od przyczyny wystąpienia rwy kulszowej.

Profilaktyka rwy kulszowej

Ponieważ zapalenie rwy kulszowej może dotknąć niemal każdego, to warto zastosować odpowiednią profilaktykę. Najważniejszą sprawą jest  właściwe dbanie o kręgosłup – unikanie gwałtownych ruchów i zbędnego pochylania się, rozkładanie noszonych ciężarów na obie ręce, przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą (na przykład podczas długotrwałego stania), wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i kręgosłupa, sypianie na twardym materacu, unikanie podnoszenia ciężarów, prostowanie pleców i odpoczywanie na brzuchu. Zasady te należy wprowadzić w codziennym życiu.

2 thoughts on “Zapalenie rwy kulszowej

  1. Max

    U mnie zapalenie rwy kulszowej nie ustępuje praktycznie od wielu lat. Atak się nasilają na jesień, nie mam pojęcia czemu, a latem jest znacznie lepiej. To znaczy nie jest tak, że rwa kulszowa już mi wcale nie dokucza, ale pojawia się więcej razy jesienią a nie latem.

    Reply
  2. Palma

    I nie nastawiaj się, że coś się zmieni. Rwa kulszowa jest na razie nieuleczalna. Możesz chodzić do kręgarza, brać zastrzyki czy stosować jakieś maty rozgrzewające, ale jak przyjdzie co do czego to ataki rwy kulszowej będą powracać. I powiem Ci, że z wiekiem będą się nasilać, więc nie ma się co napalać, że będzie lepiej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

24 + = 28