Masaż na rwę kulszową

Masaż na rwę kulszową
4.6 (91.58%) 38 głosy

Ból promieniujący od okolicy krzyżowej kręgosłupa do powierzchni ud, czasem łydek i palców u nóg – to rwa kulszowa. Dolegliwości mogą mieć różne stopnie natężenia, a dodatkowo rwa kulszowa bywa chorobą przewlekłą. Dlatego lekarze zalecają wiele dostępnych środków, które mają na celu nie tylko wyzdrowienie, ale także zmniejszenie bólu.

Pierwszą metodą, wartą wykorzystania w przypadku wystąpienia rwy kulszowej, jest przyjęcie takiej pozycji ciała, w której dolegliwości bólowe zmniejszą się lub całkiem znikną. Taki sposób wykorzystywany jest zwłaszcza w przypadku ostrego bólu, kiedy niemożliwe jest zastosowanie masażu.

Profesjonalny masaż na rwę kulszową

Masaż na rwę kulszową to coraz częściej polecana metoda. Zazwyczaj na tego typu zabieg wysyła pacjenta lekarz. W większości przypadków masaż jest wykonywany przez fizjoterapeutę. Masaż przy rwie kulszowej musi być wykonywany przez specjalistę. Oprócz wykonywania typowego masażu przeciwbólowego mięśni nóg, masażysta może starać się zmniejszyć ucisk na nerw. W tym celu wykonywany jest także masaż kręgosłupa. Oprócz klasycznego masażu, przy rwie kulszowej wykorzystuje się również tak zwany masaż segmentarny.

Dla kogo masaż na rwę kuszlową

Przy schorzeniu takim, jak rwa kulszowa masaż jest jedną z lepszych metod. Nie należy jednak zapominać, że również przy tym zabiegu istnieje szereg przeciwwskazań. Jednym z nich jest wyżej wspomniana ostra postać rwy kulszowej, kiedy chora osoba nie może przyjąć odpowiedniej do masażu pozycji. W takim przypadku nie można wykonać takiego zabiegu – lekarz zazwyczaj decyduje o podaniu specjalnych leków przeciwbólowych, niekiedy na bazie substancji opioidowych.

W przypadku silnych dolegliwości, przepisywane są również leki, które mają na celu rozluźnienie mięśni. Masaż można wykorzystać we wszystkich łagodniejszych postaciach rwy. Przeciwwskazaniem do zabiegu u fizjoterapeuty mogą być również zmiany skórne, które pod wpływem mocnego pocierania mogłyby wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Masaż przy rwie kulszowej jest niewskazany również w przypadku, gdy osoba cierpiąca na tę chorobę ma wysoką gorączkę.

Zrób masaż na rwę kulszową samodzielnie

W celu zmniejszenia bólu można również wykonać masaż samodzielnie. Nie dotyka się w tym celu kręgosłupa – takie czynności może wykonywać jedynie profesjonalista. Chory może jednak wykorzystać maść przeciwzapalną i przeciwbólową. W ten sposób nawet niezbyt profesjonalny samodzielny masaż może przynieść sporą ulgę.

Masaż może pomóc w zminimalizowaniu dolegliwości, jednak rzadko bywa samodzielną metodą leczniczą. Po ustąpieniu dolegliwości bólowych, co dzieje się w większości przypadków, oprócz masażu zalecaną metodą leczniczą jest specjalna gimnastyka.

W przypadku rwy kulszowej zazwyczaj próbuje się dociec przyczyny bólu, ponieważ taki stan może zostać wywołany innym schorzeniem. Bywa także, że przyczyną dolegliwości jest uraz kręgosłupa – tak zwane wypadnięcie dysku. W rzadkich przypadkach taki uraz należy leczyć operacyjnie, jednak zazwyczaj nie jest to wskazane. Operacja nie zawsze poprawia komfort życia pacjenta, często osoba cierpiąca na rwę kulszową nie odczuwa po zabiegu żadnej zmiany, a czasami nawet dolegliwości bólowe pogarszają się.

7 thoughts on “Masaż na rwę kulszową

 1. Krzychu

  Jak atakuje rwa kulszowa masaż zaczynam praktycznie od razu. Zauważyłem, że dzięki temu mam znacznie mniejszy ból i występuje on krócej, więc nie ma tak, że całą dobę potem cierpię i spać nie mogę. Polecam, nie trzeba być żadnym masażystą, po prostu staram się rozmasowywać pośladek i nogę i naprawdę jest efekt. Rwa kulszowa aż tak długo nie trzyma.

  Reply
 2. Zygota

  To jedna rzecz, ale ważne są też masaże na rwę kulszową, które przeprowadza się pomiędzy atakami bólowymi. Wtedy można naprawdę doprowadzić się do stanu, w którym rwa kulszowa nie będzie tak bardzo dokuczliwa. Ale warto dobrze ocenić takiego masażystę już na wstępie. Jeśli nie chce zobaczyć prześwietlenia, to żaden z niego fachowiec.

  Reply
 3. Dorota

  Mam juz bóle od dwóch tygodni .Boli mnie bardzo lewa noga jest bardzo jakby sciernięta w nocy nie mogę znaleźć odpowiedniej pozycji do spania biorę zastrzyki ale jakoś nie przechodzi ,leźę bo nawet niewielki ruch sprawia mi ból.Mój lekarz mówi że masaże nie są potrzebne źe to przejdzie tylko ja nie mam już cierpliwości .Co mam robic

  Reply
 4. Moni

  Ja tez zmagań się już 3tygodnie.Brałam zastrzyki leki i wylądowała w szpitalu.Krwawienie z żołądka z powodu lekarstw. Chodzę do na masaże i powiem wam ze pomagają. Po pierwszym strasznie boli bo mięśnie jest zbity ale pomału odpuszcza.polecam .moni

  Reply
 5. ja

  jesli macie akwapark w poblizu polecam godzinke dziennie na masazach wodnych jakuzi itp koszt nie jest wielki a ulga olbrzymia

  Reply
 6. deMar

  Dobry sex bez oszczędzania siebie i partnerki jest lepszy od byle jakiego masażu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3