Choroba refluksowa – czy to zawsze powód do niepokoju?

Choroba refluksowa – czy to zawsze powód do niepokoju?
5 (100%) 19 głosy

Na początku warto rozróżnić od choroby refluksowej refluks, który jest zazwyczaj zwykłym odruchem fizjologicznym. Dopiero kiedy zaczyna występować nadmiernie, może być powodem choroby refluksowej – powikłań wywołanych przez działanie kwasu żołądkowego na ścianki przełyku i inne narządy. Choć sam refluks nie musi być objawem chorobowym, to jednak dolegliwości pojawiające się przy chorobie refluksowej zawsze powinny być powodem do niepokoju.

Choroba refluksowa zazwyczaj rozwija się powoli. Schorzenie może zacząć się od dolegliwości takich jak zgaga, jednak objawy zamiast zanikać, coraz bardziej nasilają się. Bywa, że pierwsze symptomy choroby w ogóle nie zostają zauważone lub wiąże się je z infekcją. Tak dzieje się, gdy opary kwasu żołądkowego z przełyku podrażniają drogi oddechowe. Pierwsze objawy choroby refluksowej często też bywają lekceważone. Osoby z tym schorzeniem często początkowo zażywają środki zobojętniające kwas żołądkowy, które jednak nie rozwiązują przyczyny choroby i po pewnym czasie przestają być skuteczne.

Objawy choroby refluksowej

Objawy choroby refluksowej mogą pojawić się u osób z nadwagą. Dotyczy to jednak nie tylko osób źle odżywiających się. Refluks często dotyka również kobiet w ciąży i jest to wtedy objaw całkowicie normalny. Jeśli jednak dolegliwości spowodowane cofaniem się treści pokarmowej utrudniają codzienne życie, lekarz może przepisać łagodne środki łagodzące objawy. Rzadko istnieje konieczność leczenia refluksu spowodowanego ciążą po porodzie, zazwyczaj po zmniejszeniu się macicy wszystko wraca do normy. W przypadku, gdy powodem nadmiernego refluksu jest otyłość, objawy mogą zniknąć tuż po tym, jak dana osoba zrzuci zbędne kilogramy i zadba o swoją dietę. Choroba refluksowa może pojawić się również u osób prowadzących nieuregulowany tryb życia. One także muszą zmienić swoje przyzwyczajenia.

Refluks u dzieci

Częsty refluks to dolegliwość, która niejednokrotnie występuje u małych dzieci. Spowodowane jest to niedojrzałą jeszcze budową przewodu pokarmowego. Zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju, o ile niemowlę przybiera na wadze. Jeśli jednak refluks staje się bardzo intensywny, warto udać się do lekarza. Może okazać się, że istnieje jakaś wrodzona wada budowy przełyku, która czasami wymaga nawet operacji. W innych przypadkach refluks rzadko jest leczony, po pewnym czasie znika samoczynnie. Jednym środkiem zaradczym jest zagęszczanie pokarmu. W sytuacji, gdy dziecko cierpi na refluks, często wymaga to od rodziców środków zaradczych. Zakazane jest zwłaszcza palenie w domu, zalecane jest całkowite rzucenie tego nałogu – dym tytoniowy nasila refluks.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej możliwe jest tylko przy pomocy specjalisty. Nie można zrobić tego samodzielnie, choćby z takiego powodu, że naprawdę skuteczne środki, takie jak leki histaminowe, zmniejszające ilość wydzielanego kwasu żołądkowego, są dostępne tylko na receptę. Ponadto może być konieczne nawet przeprowadzenie operacji, by na przykład usunąć patologiczne zwężenie przełyku. Jedyne co można zrobić samemu, to próba zapobiegania chorobie.

Artykuł powstał we współpracy z http://poradnikrefluksowy.pl/

One thought on “Choroba refluksowa – czy to zawsze powód do niepokoju?

  1. Iwonka

    Jak chcesz leczyć refluks to idź do lekarza, a nie szukasz najlepszej metody na własną rękę. Ja rozumiem, że każdy chce poszerzyć wiedzę, bo sama też tak robię, ale bez przesady. Choroba refluksowa jest zbyt poważna żeby samemu sobie terapię ordynować. Bo to naprawdę może się źle skończyć.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − 40 =