W okresie ciąży, przez 9 miesięcy kobieta przechodzi wiele zmian, zwłaszcza hormonalnych i fizycznych. Niektóre z nich mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich może być rwa kulszowa.
Rwa kulszowa w okresie ciąży
Rwa kulszowa jest efektem ucisku na największy nerw obwodowy – nerw kulszowy. Według danych statystycznych, może dotknąć nawet 40% populacji. U jednych pojawi się tylko raz, u innych może mieć tendencje nawracające. Na rwę kulszową szczególnie narażone są osoby ze schorzeniami odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mogą to być zmiany zwyrodnieniowe, osteofity, dyskopatia, lordoza, ale także ciąża.
Przyczyną rwy kulszowej w ciąży (jeśli nie występują choroby kręgosłupa) jest przede wszystkim ucisk macicy na kręgosłup. Czasami ułożenie dziecka powoduje ucisk na nerw kulszowy. Wystarczy, że dziecko się obróci i ból ustępuje, ale zdarza się również tak, że ból w odcinku lędźwiowym, promieniujący do pośladka i uda utrzymuje się przez dłuższy czas. To sygnał, że należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Podstawowym problemem z rwą kulszową w czasie ciąży są przeciwwskazania do zażywania środków przeciwbólowych, które niekorzystnie wpływają na dziecko. Z drugiej strony, cierpiąca przyszła mama staje się bardziej nerwowa, co również dziecku nie służy.
Sposoby na rwę kulszową w ciąży
Jak wyjść z tego impasu? Przede wszystkim trzeba dużo odpoczywać w pozycji odciążającej kręgosłup, czyli z nogami nieco uniesionymi i w pozycjach bocznych. Bardzo skuteczne są poduszki ortopedyczne dla kobiet w ciąży, w różnych kształtach (C, J, U, 7). Poduszki te są wykonane z elastycznych materiałów (wsyp i wypełnienie), które dostosowują się do kształtu ciała i równocześnie podpierają plecy i brzuch (kształt U). Po porodzie poduszki pozwalają na przyjęcie prawidłowej postawy podczas karmienia piersią, dla kręgosłupa to ogromna ulga.
Zmniejszenie bólu rwy kulszowej mogą przynieść okłady żelowe, aerobik wodny dla kobiet w ciąży, a zdecydowanie należy unikać długiego pozostawiania w pozycji siedzącej.
W przypadku bardzo silnego bólu, wskazane jest stosowanie maści przeciwbólowych i rozgrzewających. Należy wcierać je miejscowo.
Rwa kulszowa po urodzeniu dziecka
Czasami zdarza się, że zmiana ułożenia dziecka powoduje samoczynne ustąpienie dolegliwości, ale jeżeli utrzymują się przez dłuższy okres, to są przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Decyzję podejmuje lekarz ginekolog i położnik. Czasami poród naturalny może odbyć się w wodzie lub pozycji kucznej. Przed porodem warto dowiedzieć się, czy wybrany oddział położniczy oferuje taką możliwość.
Rwa kulszowa po porodzie naturalnym może się nasilić, dlatego jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Decyzję podejmuje lekarz prowadzący ciążę, przedstawiając ciężarnej wszystkie argumenty i kontrargumenty.
Rwa kulszowa po ciąży ma tendencje do nasilania się u kobiet, które cierpią na dolegliwości kręgosłupa, nie mające związku z ciążą, ale z chorobami kręgosłupa. W takim wypadku leczenie powinien przejąć lekarz neurolog, który po wykonaniu badań diagnostycznych, będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie.
Ważną rolę w zapobieganiu rwie kulszowej w okresie ciąży odgrywa profilaktyka. Kobieta ciężarna powinna unikać wielogodzinnej pozycji siedzącej, a jeżeli wymaga od niej tego tryb pracy, to powinna robić sobie krótkie przerwy na wyprostowanie i wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Niewskazane jest także w tym okresie chodzenie na wysokich obcasach, które zmuszają kręgosłup do przyjmowania nienaturalnej pozycji. Należy także pamiętać o właściwej postawie, czyli utrzymywaniu prostych pleców.
A to ciekawe, bo u mnie chyba jest odwrotnie niż u większości. Jak zawsze zresztą. Jak byłam w ciąży to miałam takie bóle rwy kulszowej, że już myślałam, że to może nawet dziecku zagrozić. Ale po porodzie rwa kulszowa praktycznie rak ręką odjął się skończyła. Miałam może raz i to bez takiego wielkiego bólu, a teraz od pół roku już nic. Aż dziwne.
No to masz szczęście, bo u mnie rwa kulszowa zaczęła się w piątym miesiącu ciąży, a po porodzie praktycznie nic się nie zmieniło. Mam nawet wrażenie, że jest jeszcze gorzej. Podobno mam jakieś przerwy w kręgach, za duże odległości pomiędzy kręgami i to jest przyczyną. Dostaję zastrzyki z witaminy B, które są tak bolesne, że ledwo chodzę…
Weźcie już się przestańcie mazać. Sam poród był dla mnie 100 razy bardziej bolesny niż rwa kulszowa. A nie miałam cesarki, tylko wszystko po naturze. Teraz jak mam atak rwy kulszowej, to wrzucam dwa proszki i po godzinie, dwóch jest po sprawie. A po ciężkim porodzie rwa kulszowa jest normalna, niektórzy już nigdy nie wracają do pełnej sprawności.
Krysiu nie wiesz co to jest prawdziwa rwa kulszowa. 3 miesiące przed porodem nie mogłam ani chodzić ani siedzieć. Potworny ból przy każdym ruchu, który często wywoływał skurcze. Koszmar, poj. Się depresja, nici z przygotowań.
Moja rwa kulszowa jest na tyle silna i bolesna ze przez ostatni tydzien leze w lozku i w nawet wtedy boli ze zwijam sie z boku i rycze. Maz przerazony bo nie moze w zaden sposob pomoc. Probowalismy wszystkiego, od masazu i rehabilitacji do cieplych i zimnych okladow. Bezskutecznie. Jedynie kodeina i paracetamol na chwile zmniejszaja bol na tyle ze kestem w stanie przysnac na troche. Pozniej budze sie z bolem ponownie. Za dwa dni porod a ja chodzic nie moge, jestem wrecz jak kaleka. Drugie nasze 2letnie dziecko tez potrzebuje opieki dlatego maz wzial opieke nad nami. Obawiam sie, ze poród bedzie mega ciezki i na dodatek po porodzie nic sie nie zmieni. Mieszkamy w uk i nie podchodza tutaj do kobiet w ciazy jakos wyjątkowo. Faszeruja tabletkami o to na tyle a o cesarce nie ma mowy jesli dziecko jest dobrze ulozone. Nalezy ciaze przenosic 13 dni dopiero wtedy mozliwa jest cesarka. Ostatnie usg w 20tym tyg ciazy. Polozna dlonmi maca brzuch czt dziecko jest dobrze ulozone…zmam wiele przypadkow, w ktorym sie pomylily i dziewczyny rodzily po kilkanascie godzin z bolami co i tak zakończyło sie cesarka. A bol rwy kulszowej nie zycze nikomu. Moj najgorszy tydzien w zyciu, pierwszy porod to byl pikus.