Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Oceń artykuł

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Działanie czynników szkodliwych prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia układu oddechowego.

Na czym polega Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Istotą tej choroby są zmiany zachodzące w dwóch najważniejszych elementach układu oddechowego:

 • oskrzelach – pod wpływem czynników szkodliwych, dochodzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli, co w rezultacie prowadzi do ich obturacji, czyli ich zwężenia,
 • płucach – zniszczeniu ulegają malutkie pęcherzyki płucne i oskrzeliki, w ich miejsce powstają duże pęcherze o zmniejszonej wydajności nazywane pęcherzami rozejmowymi.

Zmiany te powodują początkowo trudności z oddychaniem, które z czasem znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.

Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Pierwsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wydają się niegroźne. To najczęściej kaszel, występujący najpierw okresowo, a później utrzymujący się stale. Towarzyszy mu wykrztuszanie gęstej wydzieliny. Kolejny etap to trudności z oddychaniem. Duszności pojawiają przy wysiłku fizycznym, ale z czasem ulegają nasileniu i towarzyszą już każdej czynności. Braki tchu odczuwane są nie tylko podczas wchodzenia po schodach, ale także przy myciu, ubieraniu, a nawet pokonywaniu niewielkich odległości w mieszkaniu.

Przyczyny Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

W 90% przypadków wystąpienia choroby jest czynne lub bierne palenie tytoniu (pod każdą postacią), tylko 10% to efekt działania szkodliwych warunków, np. zapylenia, zadymienia, zanieczyszczenie środowiska.

Dym papierosowy zawiera ponad 4 000 substancji szkodliwych dla płuc, które wywołują przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę. W pewnym momencie płuca nie są w stanie usunąć wszystkich substancji trujących, które zaczynają niszczyć pęcherzyki płucne.

Diagnoza Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka 20% dorosłych Polaków, zwłaszcza po 40. roku życia, czyli po kilkunastu latach palenia papierosów.

Pierwszym symptomem jest „kaszel palacza” pojawiający się rano i wieczorem bez żadnych dodatkowych dolegliwości. Kaszel ten jest początkowo suchy i bardzo dokuczliwy. To pierwszy sygnał ostrzegawczy, by rzucić palenie. Coraz częściej pojawiają się infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli.

Lekarz diagnozę stawia na podstawie badań RTG płuc (pokazuje worki rozejmowe i zmiany w oskrzelach) oraz na podstawie saturacji płuc (stopień utlenienia krwi) oraz spirometrii, czyli badania określającego wydolność oddechową. I to właśnie spirometria w głównej mierze jest kryterium do określenia stanu zaawansowania choroby i sposobu jej leczenia.

Jak leczyć Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc

Niewiele jest chorób przewlekłych, w których dobre efekty przynosi działanie pacjenta. Tym razem tak jednak jest. Najważniejszym elementem jest rzucenie palenia papierosów. Efektem tego jest stopniowe oczyszczanie płuc i zwiększenie ich wydolności. W bardziej zaawansowanych stanach konieczne jest leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu leków rozszerzających oskrzela. Mogą to być leki krótko działające (salbutamol, fenoterol), ich zastosowanie przynosi szybki efekt (5-15 min.), ale działają przez ok. 3 godz. Druga grupa to leki o długim działaniu (salmeterol, formoterol), ale ich efekt utrzymuje się przez 12 godzin. Lekarze najczęściej stosują kombinację obu grup.

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wymaga także stosowania leków wykrztuśnych, które ułatwiają usuwanie wydzieliny podczas kaszlu.

W postaciach umiarkowanie ciężkich i ciężkich, lekarz pulmonolog stosuje leki przeciwzapalne, które ograniczają występowanie stanów zapalnych i łagodzą ich objawy. W tych postaciach choroby bardzo ważna jest tlenoterapia, czyli dostarczanie choremu tlenu za pomocą koncentratora tlenu, który wyręcza w tym zakresie płuca. Jest znaczne ograniczenie aktywności chorego, który musi przyjmować tlen przez kilkanaście godzin dziennie.

U niektórych pacjentów znaczną poprawę mogą przynieść zabiegi chirurgiczne: wszczepienie zastawek oskrzelowych (metoda stosowana w Polsce od ok. 10 lat) lub usunięcie pęcherzy rozejmowych.

2 thoughts on “Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

 1. smok

  Najważniejsze to pozbyć się kaszlu w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Bo to jest najgorsze, jak się rano budzę i mi się wydaje, że płuca wypluję. To jest nie do zatrzymania, próbowałem już nawet picia mleka tuż po przebudzeniu ale nic to nie daje.

  Reply
 2. Hanka

  Kaszel nie jest przyczyną, ale objawem POchP. Jak się pozbędziesz choroby, to nie będziesz miał kaszlu, ale nie pozbędziesz się kaszlu, jak nie wyleczysz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Taka jest kolejność, a nie odwrotnie, chłopaku.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =