Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe
5 (100%) 4 głosy

Łysienie androgenowe jest najczęściej związane genetycznie..Może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Potrzebna jest kombinacja hormonów i dziedziczenia (genetyka), aby rozwinęła się ta choroba. Dokładna przyczyna nie jest znana. 

Najpopularniejsze fakty

Wypadanie włosów jest częstym schorzeniem i dotyka większości ludzi w pewnym momencie ich życia. Wypadanie, związane ze złamaniem trzonu włosa jest inne niż to, z powodu spowolnienia wzrostu włosa. Łysienie androgenowe może wystąpić zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale u panów jest bardziej intensywne. Wypadanie włosów może być spowodowane chorobą tarczycy, niedokrwistością, niedoborem białka, chemioterapią, a także niskim poziomem witamin w naszej diecie. Łysienie androgenowe jest formą łysienia, które zależy zarówno od genów matki, jak i ojca.Nie dowiedziono jeszcze dokładnych wzorców dziedziczenia. W leczeniu stosowany jest minoksydyl i finasteryd.. Ważna jest również higiena włosów, regularne mycie szamponem oraz dobre odżywianie. Lekarz może zlecić takie badania, jak morfologia krwi, poziom żelaza, witaminy B, testy czynnościowe tarczycy (TFT) i biopsję skóry głowy.

Zobacz więcej na portalu http://androgenowe.net.pl

Najpopularniejsze przyczyny i czynniki ryzyka

Istnieje wiele rodzajów łysienie, dlatego wskazanie konkretnych przyczyn, może być trudne. Choroby wewnętrzne i zła dieta są częstą przyczyną. Kolejną jest podłoże genetyczne oraz ogólny proces starzenia. Wielu mężczyzn i kobiet zauważa łagodne przerzedzenie włosów koło 30-40 lat. Możemy też mówić o innych przyczynach wypadania włosów. Emocjonalne problemy, brak białka w diecie i zmiany hormonalne, takie jak ciąża, dojrzewanie i menopauza mogą również powodować wypadanie włosów.

Jak można się ochronić?

To, jak powinniśmy zapobiegać wypadaniu włosów, zależy od rodzaju łysienia włosów i jego przyczyny. Podstawowym krokiem jest regularne stosowanie szamponu. Dobre odżywianie, szczególnie odpowiedni poziom żelaza  i witaminy B jest bardzo pomocne. Warto też leczyć takie choroby, jak tarczyca, niedokrwistość, brak równowagi hormonalnej, które mogą być związane z wypadaniem włosów.

Typowe leczenie

Aby spowolnić wypadanie włosów, warto stosować co najmniej cztery możliwości. Przede wszystkim powinniśmy stosować leki, zawierające minoksydyl i finasteryd. Leki, zawieraje minoksydyl, są miejscowe i dostępne bez recepty. Można je stosować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Minoksydyl dostępny jest w roztworach 2 i 4%, a także 5%. Z kolei finasteryd jest stosowany tylko u mężczyzn z łysieniem androgennym. Należy do 5-alfa reduktazy inhibitorów. Zmniejsza utratę włosów, blokując działanie naturalnych hormonów w mieszkach włosowych skóry głowy. Grupa miejscowych leków, o nazwie analogie prostaglandyn, zaczęły ostatnio być poddawane testom, pod kątem ewentualnego odrastania włosów. To ciekawy sposób, który warto śledzić. Być może będzie naprawdę skuteczny w odrastaniu włosów. Prawdopodobnie będzie mógł być z powodzeniem stosowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Leki te obecnie nie są jeszcze zatwierdzone.

2 thoughts on “Łysienie androgenowe

  1. bunkier

    Łysienie u kobiet może być spowodowane anemią. Niedokrwistość ma duży wpływ na siłę włosów, a właściwie ich cebulek. Krótko mówiąc, brak żelaza i magnezu bardzo je osłabia i powoduje, że mogą wypadać.

    Reply
  2. sama rama

    Ale to się z niczego nie bierze. Łysienie u kobiet najczęściej ma wiele czynników, zwłaszcza jak dochodzą do tego jeszcze zmiany hormonalne związane z menopauzą czy po prostu geny, które się dziedziczy po przodkach i to nie zawsze tylko po rodzicach.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 − = 53