Domowe sposoby na ospę wietrzną

Domowe sposoby na ospę wietrzną
5 (100%) 3 głosy

Ospa wietrzna u dzieci i u osób dorosłych może być leczona na szereg różnych sposobów. Oprócz środków leczenia farmakologicznego, w postaci leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz ograniczających świąd, ulgę osobie, która zapadła na ospę wietrzną, może przynieść także jeden z domowych sposobów leczenia. Domowe sposoby leczenia stanowią uzupełnienie terapii, stosowanych przez lekarzy ogólnych.

Specjalne kąpiele na ospę

Ospa wietrzna u dzieci i dorosłych może zostać złagodzona, jeśli chodzi o jej objawy, przez stosowanie kąpieli ze specjalnymi dodatkami. Mowa jest tutaj o kąpielach z wykorzystaniem takich specyfików, jak soda oczyszczona, nadmanganian potasu bądź napar z rumianku. Ograniczają one swędzenie wywołane przez zmiany skórne. Ponadto takie kąpiele mają działanie relaksujące. Rozluźnienie się w trakcie takiej choroby, jak ospa wietrzna, jest niezwykle ważne. Poprawa samopoczucia ogólnego może w znaczący sposób przyspieszyć leczenie.

Zasypki i puder w płynie na ospę

Oprócz środków leczenia farmakologicznego, ospa u dzieci może zostać zminimalizowana w kwestii towarzyszącego jej świądu, po zastosowaniu na zmiany skórne co najmniej 2-3 razy dziennie specjalnych zasypek. To, że są one dedykowane dla dzieci, nie oznacza jednak, że nie mogą być one stosowane również w przypadku takiego schorzenia, jak ospa u dorosłych. Do obowiązkowej listy specyfików, które uśmierzają dolegliwości związane z ospą, należy dopisać także pudry w płynie.

Odpowiednie ubrania podczas ospy

W łagodzeniu swędzenia związanego z ospą wietrzną, bardzo pomocna może być odpowiednia odzież. Najlepiej, gdy w trakcie takiego schorzenia nosi się ubrania wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów i często je zmienia (gorączka w trakcie ospy powoduje szybkie pocenie się). Doskonałym przykładem jest tutaj piżama wykonana z bawełny. Noszenie wykonanych z naturalnych materiałów ubrań i ich zmienianie co kilka dni, pozwala na uniknięcie powikłania w postaci bakteryjnego zakażenia skóry.

Nawadnianie organizmu

W trakcie ospy wietrznej niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. Ze względu na występującą wówczas gorączkę, może wtedy dojść bowiem do odwodnienia, którego konsekwencje bywają bardzo poważne. Osobie chorej na ospę wietrzną należy podawać zatem jak największą ilość wody (najlepiej mineralnej). Pomóc mogą także herbatki owocowe, rumianek oraz soki bez dodatku cukru.

Co warto zrobić by wyleczyć szybciej ospę wietrzną u dziecka?

Dzieci chorujące na ospę wietrzną nie są jeszcze świadome tego, że ich niektóre zachowania nie są pomocne w jej leczeniu, a mogą także dodatkowo im zaszkodzić. Mowa o drapaniu zmian skórnych wywołanych ospą. Aby uniknąć konsekwencji takich zachowań, oprócz odpowiednich reprymend, warto jest także zdecydować się na obcięcie paznokci u dziecka na krótko. W ten sposób będzie można uniknąć rozdrapywania pęcherzy oraz zapobiec powikłaniom w postaci zakażenia bakteryjnego skóry.

2 thoughts on “Domowe sposoby na ospę wietrzną

  1. Anna

    Leczenie ospy u dziecka to praktycznie pilnowanie żeby nie drapało strupów, bo będą potem blizny. Nie jest łatwo do tego przekonać, ale można więc trzeba próbować 🙂 Plus jest taki, że najczęściej ospę dziecko nie przechodzi zbyt ciężko, więc po dwóch tygodniach jest już naprawdę dobrze i już jako dorosły nie zachoruje.

    Reply
  2. Jolka

    Oczywiście, że leczenie ospy u dziecka to leczenie objawowe, ale bez przesady. Nie oznacza to, że można to sobie lekceważyć. Wbrew pozorom takie leczenie jest całkiem dobre i człowiek nie musi się nakręcać nie wiadomo na co, żeby ulżyć dziecku. Ospa w gruncie rzeczy przechodzi sama, ale można i warto złagodzić jej objawy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2