Biegunka u dziecka

Oceń artykuł

Biegunka zawsze jest niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Szczególne zagrożenie powoduje jednak u dzieci do 5 roku życia.

Co to jest biegunka u dziecka

Luźne oddawanie stolców nie zawsze oznacza biegunkę, może być objawem niedojrzałości układu pokarmowego lub wynikiem jednostkowej reakcji żołądka na dany pokarm. O biegunce u dzieci mówimy wtedy, gdy w ciągu doby wystąpią minimum 3 luźne stolce przy karmieniu sztucznym lub 6 przy karmieniu piersią. Dodatkowo w stolcu może pojawić się śluz, krew lub ropa, które świadczą o poważniejszym charakterze.

Więcej na stronie: http://biegunka.net.pl/

Biegunka u dzieci może mieć różne przyczyny, przebieg i nasilenie. Od tych czynników uzależnione jest jej leczenie i zastosowane środki.Biegunka jest szczególnie niebezpieczna u noworodków i niemowlaków, ponieważ to one najszybciej mogą ulec odwodnieniu.

Przyczyny biegunki

Luźne stolce u najmłodszych mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Czasami są niegroźne i wynikają z ząbkowania lub przegrzania, wtedy ustępują po ustąpieniu przyczyny. Często jednak są efektem:

 • zakażenia wirusowego,
 • zakażenia bakteryjnego,
 • alergii pokarmowej,
 • nietolerancji pokarmowej,
 • innymi chorobami.

Najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci o charakterze wirusowym jest zarażenie rotawirusami. Do zakażenia z reguły dochodzi drogą kropelkową, co powoduje, że wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wystarczy jedno zarażone dziecko, by w ciągu kilku dni zachorowała cała grupa oraz dorośli. Skutecznym sposobem zapobiegania są szczepionki na rotawirusy oraz izolacja osób chorych.

Zakażenia bakteryjne to najczęściej niewystarczające higiena. Źródłem są bakterie Salmonelli, które mogą znajdować się w surowym mleku, jajkach, mięsie. Salmonella ginie w wysokich temperaturach, a więc wystarczy te produkty poddać obróbce cieplnej. Niestety w przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest leczenie antybiotykami.

Odwodnienie – największe zagrożenie

Duża ilość luźnych stolców oddawanych w ciągu doby jest bardzo niebezpieczna ze względu na grożące odwodnienie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej. Niebezpieczeństwo jest tym większe, im młodszy wiek dziecka. W przypadku noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia każda biegunka wymaga konsultacji lekarskiej. Podczas biegunki dziecko powinno dużo pić, najlepiej lekkiej herbatki bez dodatku cukru. Należy też w tym czasie zapewnić mu dietę lekkostrawną.

Dobre efekty przynosić kleik ryżowy, tarte jabłko, marchwianka oraz owoce czarnej jagody.

Objawy odwodnienia

Jeżeli mimo podawania płynów i stosowania diety zauważysz u dziecka następujące objawy:

 • suche wargi i język,
 • gęstą ślinę,
 • zapadnięte ciemiączko,
 • szarą i suchą skórę,
 • płacz bez łez,
 • częstą zmianę nastrojów,

to natychmiast udaj się do lekarza, gdyż są to oznaki odwodnienia.

Czasami wystarczy podanie odpowiednich leków, ale biegunka u niemowlaka najczęściej oznacza hospitalizację i konieczność podawania kroplówek. Dla dziecka zawsze wiąże się to z dużym stresem, dlatego większość oddziałów szpitalnych umożliwia rodzicom pobyt z dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − = 6