Usuwanie migdałków krok po kroku

Oceń artykuł

Ból, zaczerwienienie, trudności w połykaniu, w oddychaniu oraz często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – to najpoważniejsze symptomy chorych migdałków. Istnieje możliwość stosowania różnego rodzaju specyfików, w postaci olejów roślinnych czy też sprayów do gardła. Znane są także domowe sposoby na migdałki, ale korzystanie z nich pomaga tylko tymczasowo i nie powoduje zlikwidowania źródła problemu. Najbardziej skutecznym sposobem na chore migdałki jest po prostu ich wycięcie.

Jakie są korzyści z usunięcia migdałków?

Po wycięciu migdałków jakość życia wielu osób znacząco się poprawia. Przede wszystkim zanika problem nawracających angin i innych infekcji górnych dróg oddechowych, których efektem była konieczność utraty przez dziecko zajęć w szkole, a u osób starszych – brania zwolnienia lekarskiego na długie okresy czasu.

Przed zabiegiem wycięcia migdałków

Przed zabiegiem wycięcia migdałków konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, do których, oprócz wywiadu ogólnego, należą badanie krwi i moczu oraz EKG. Należy także pamiętać o tym by do szpitala zabrać ze sobą zaświadczenie o możliwości leczenia w znieczuleniu ogólnym, a także o zaszczepieniu się na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Na 6 godzin przed zabiegiem zabronione jest przyjmowanie posiłków i płynów. Treść żołądka może bowiem w trakcie zabiegu powodować różnego rodzaju powikłania anestozjologiczne. Warto jest tego unikać.

Przebieg zabiegu wycięcia migdałków

Zabieg wycięcia migdałków rozpoczyna się od podania narkozy. Zdecydowanie częściej stosowanym rozwiązaniem jest znieczulenie ogólne. Pozwala ono na uniknięcie nieprzyjemnych wrażeń z zabiegu. Jest to szczególnie ważne wśród dzieci, które po zabiegu przy znieczuleniu miejscowym mogłyby przeżywać swoistego rodzaju traumę. Gdy poddawana zabiegowi wycięcia migdałków osoba zostanie już uśpiona, lekarz stosuje specjalne narzędzie do rozwierania szczęk, które umieszcza w ustach pacjenta. Pozwoli to na dotarcie do migdałków podniebiennych i gardłowych oraz na ich wycięcie. Przy wycinaniu migdałków gardłowych stosuje się specjalny nóż (tzw. adenotom), natomiast przy wycinaniu migdałków podniebiennych specjalną pętlę z drutu. Po wycięciu migdałków, z wykorzystaniem gazy, tamowane jest krwawienie. Gdy osoba poddana zabiegowi wybudzi się z narkozy, przez kilka następnych godzin wypoczywa na oddziale.

Zalecenie po wycięciu migdałków

Po wycięciu migdałków, osoba poddana zabiegowi jest bardzo osłabiona. Chodzi tutaj nie tylko o wycięcie migdałków u dzieci, ale także u osób dorosłych. Choć osoba poddana zabiegowi wypisywana jest ze szpitala w tym samym co zabieg lub w kolejnym dniu, musi upłynąć kilka tygodni, by mogła ona wrócić do pełnej aktywności.

W pierwsze 3-4 dni po zabiegu wycięcia migdałków zabroniona jest intensywna aktywność fizyczna, do której zalicza się nie tylko uprawianie sportów i dźwiganie ciężkich rzeczy, ale także wykonywanie prac domowych. Zalecany jest odpoczynek w warunkach domowych. Jeśli chodzi o cały pierwszy tydzień po zabiegu, nie należy spożywać wtedy potraw twardych ani pikantnych, ze względu na trudności w przełykaniu i możliwość podrażnienia dróg oddechowych co nie sprzyja gojeniu u się ran. Dobrym rozwiązaniem są wówczas posiłki w formie kleików. Jeśli chodzi o łagodzenie objawów bólowych, w pierwszych kilka dób po zabiegu najlepiej sprawdzi się letnia woda. W kolejnych dniach można już natomiast stosować tradycyjne leki przeciwbólowe, ale należy pamiętać przy tym o umiarze w ich stosowaniu.

2 thoughts on “Usuwanie migdałków krok po kroku

  1. Wąż

    Teraz zabieg usunięcia migdałków przeprowadza się przy znieczuleniu ogólnym. Według mnie to trochę bez sensu, bo przecież kiedyś robiło się przy klasycznym głupim Jasiu i człowiek przynajmniej szybciej wracał do siebie po takiej akcji.

    Reply
  2. Anna

    Powrót do zdrowia po zabiegu wycięcia migdałków nie ma nic wspólnego z tym jaki rodzaj znieczulenia się zastosuje. Wcześniej znieczulenie miejscowe tak naprawdę było jednak półjawą i pacjent przysypiał, przebudzał się co stanowiło dodatkowe niebezpieczeństwo. Dlatego fajnie, że zmienili metody.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 48 = 49