Jęczmień w oku dziecka – jak go leczyć?

Jęczmień w oku dziecka – jak go leczyć?
5 (100%) 24 głosy

Jęczmień u dziecka to przykra dla niego dolegliwość, która bardzo często ogranicza normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Dziecko, które dotknął jęczmień na oku nie może się normalnie bawić, a szereg codziennych czynności sprawia mu kłopoty.

Przyczyny jęczmienia oka u dziecka

Do pojawienia się jęczmienia oka u dziecka dochodzi zwykle w drodze mikrourazu w obrębie oczu, powstałego w trakcie zabawy. Dziecko pociera wówczas powiekę i oko, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy nie umyje ono rąk. Dochodzi wówczas do przedostania się w to miejsce bakterii gronkowca, które wywołują infekcję.

Istnieje szereg czynników ryzyka, które sprzyjają wystąpieniu u dziecka jęczmienia. Są to stany zapalne brzegów powieki oraz takie schorzenia ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca.

Jak rozpoznać jęczmień oka u dziecka?

Jęczmień oka u dziecka można rozpoznać za pomocą kilku charakterystycznych objawów. Są to: obrzęk, zaczerwienienie, ból oraz świąd powieki powodujące pocieranie jej przez dziecko. Oprócz tego w dotyku jest wyczuwalny guzek zapalny (czyli jęczmień), który zwykle występuje pojedynczo, aczkolwiek może on również się pojawiać w formie mnogiej (należy to jednak do rzadkości).

Jak leczy się jęczmień na oku u dziecka?

Jęczmień na oku u dziecka leczy się za pomocą suchych i ciepłych okładów. Można także delikatnie masować dziecku powieki. Gdy jednak to nie pomaga i jęczmień w oku utrzymuje się przez dłuższy czas niż kilka dni, konieczne jest, przy konsultacji lekarskiej, wdrożenie do leczenia odpowiednich antybiotyków. Są to zwykle antybiotyki, które aplikowane są na zmienione chorobowo miejsce w postaci maści lub specjalnych kropli.

W cięższych przypadkach, kiedy mamy jednak do czynienia z pojawieniem się jęczmieni w formie mnogiej, a jęczmieniowi oka towarzyszą dodatkowe objawy, jak np. gorączka, powiększone węzły chłonne oraz ogólne złe samopoczucie, stosuje się antybiotyki podawane doustne oraz kilkudniową hospitalizację.

Zapobieganie jęczmieniowi u dziecka

Jęczmień oka u dziecka to problem, którego można uniknąć przez odpowiednią profilaktykę. Bardzo istotna w tym zakresie jest edukacja dziecka na temat zagrożeń związanych z określonymi zachowaniami.

Przede wszystkim bardzo istotne jest wyrobienie u dziecka nawyku mycia rąk po zabawie na świeżym powietrzu, dotykaniu zwierząt oraz po skorzystaniu z ubikacji. Zmniejsza się przez to ryzyko przedostania się do organizmu groźnych bakterii.

Również należy zwracać uwagę dziecku, by w miarę możliwości, nie pocierało ono powiek rękami, ani nie ciągnęło rzęs, gdy ręce są brudne. Ponadto należy wziąć pod uwagę to, że bakterie gronkowca bardzo łatwo się przenoszą z jednej na drugą osobę, dlatego w profilaktyce jęczmienia u dziecka należy pamiętać o tym by nie używało ono przyborów łazienkowych, np. takich jak ręcznik, z których korzystali inni domownicy, szczególnie gdy dotknął ich problem jęczmienia na oku. Dziecko powinno być zatem w odpowiedni sposób chronione przez swoją rodzinę. Wówczas ryzyko pojawienia się jęczmienia na oku zostaje ograniczone do minimum.

Więcej na stronie http://jeczmiennaoku.pl

2 thoughts on “Jęczmień w oku dziecka – jak go leczyć?

  1. trawnik

    Jęczmień u dziecka można pokonać w dokładnie taki sam sposób, jak u dorosłych. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że pocieranie złotą obrączką działa na jęczmień. Lekarze kręcą nosem i publikują różne badania, a jak człowiek się ich zapyta wprost to prywatnie przyznają, że nikt nie wie dlaczego, ale pocieranie złotem jęczmienia sprawia, że znika i to szybko, ale nikt nie wie czemu.

    Reply
  2. Izka

    Od lat w mojej rodzinie każdy jęczmień na oku pocierał obrączką i nikt nie wymyślał, że to niby coś złego. Skoro działało to po co coś zmieniać i wymyślać?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 7 =