Trichoskopia

Oceń artykuł

Trycholog specjalizuje się w schorzeniach skóry głowy i włosów. Najczęściej przychodzą do niego osoby borykające się z łojotokowym zapaleniem skóry, łojotokiem, atopowym zapaleniem skóry, łupieżem, grzybicą, łuszczycą, hiperhydrozą, łysieniem, ciemieniuchą dziecięcą oraz trichotillomanią. Kompleksowa diagnostyka jest podstawą, jeśli chodzi o rozpoznanie typu łysienia, ponieważ wyróżnia się ich kilka – łysienie anagenowe, androgenowe, plackowate, telogenowe czy też bliznowaciejące. Dopiero na podstawie wyników badań specjalista może znaleźć przyczynę nadmiernego wypadania włosów i dobrać indywidulanie skuteczną metodę leczenia.

Diagnostyka przy leczeniu łysienia to podstawa

Podczas pierwszej konsultacji trychologicznej specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, którego celem jest ustalenie przyczyny nadmiernej utraty włosów oraz zdiagnozowanie schorzenia. Cennymi informacjami są odpowiedzi na pytania dotyczące stylu życia pacjenta, przebytych i obecnych chorób, a także stosowanych kuracji i zażywanych leków. Kolejnym etapem jest wykonanie badania trichoskopowego skóry głowy oraz struktury włosa, co pozwala ocenić obecność zaburzeń strukturalnych w obrębie łodygi. Podczas trichoskopii zwraca się też szczególną uwagę na obecność czopów mieszkowych, pierścieni wokół mieszków oraz zmian grzybiczo-bakteryjnych. Do uzupełnia diagnostyki stosuje się najczęściej także trichogram, co wymaga pobrania od pacjenta kilku włosów z różnych miejsc głowy. Badanie to służy do wykluczenia anomalii korzeni włosów. Badania trychologiczne umożliwiają specjaliście postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie odpowiedniej terapii leczniczej, co pozwala odzyskać zdrową skórę głowy oraz poprawić kondycję włosów i zahamować bądź też skutecznie spowolnić proces ich nadmiernego wypadania.

Dlatego też niezwykle istotne jest udanie się do specjalisty, gdy tylko zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy typu wypadanie włosów, przetłuszczanie się skóry głowy, łupież oraz przy problemach typu łojotokowe zapalenie skóry czy łysienie androgenowe.

Na czym polega trichoskopia, czyli badanie dermatoskopowe?

Badanie dermatoskopowe może być przeprowadzane za pomocą ręcznego dermatoskopu, mikroskopu bądź też wideodermatoskopu. Polega ono na obrazowaniu zmian w obrębie skóry głowy oraz włosów, a uzyskane podczas badania obrazy można archiwizować. Obecnie badanie pozwala na obserwowanie wszelkich zmian skórnych w olbrzymim powiększeniu, dzięki czemu specjalista może dojrzeć każdą najmniejszą zmianę, którą można poddać interpretacji oraz analizie za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego.

Trichoskopia z komputerową oceną TrichoLAB™ pozwala na analizę symetrii, rodzaju brzegu zmian, ich koloru, wymiaru oraz ewolucji. Jest to więc niezwykle pomocne badanie, które pozwala na rozpoznanie źródła problemu oraz trafne zdiagnozowanie zmian skórnych wraz z ich odpowiednią kwalifikacją..

Wideodermatoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod, która pozwala na zdiagnozowanie najróżniejszych schorzeń skóry głowy oraz włosów. Podczas badania wykorzystuje się kamery o olbrzymim powiększeniu, które umożliwiają obserwowanie zmian skórnych w rożnych rodzajach oświetlenia i polaryzacji obrazu. Trichoskopia oparta jest na zaawansowanym i innowacyjnym oprogramowaniu komputerowym, dzięki czemu można ocenić kondycje łodyg włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczającej je skóry. Zaletą badania jest z całą pewnością to, że jest ono bezinwazyjne oraz bezbolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 − 72 =