Powikłania przy cesarce. Jak uniknąć powikłań przy cesarskim cięciu?

Oceń artykuł

Poród za pomocą cesarskiego cięcia wykonuje się w sytuacji, gdy niemożliwe lub bardzo ciężkie byłoby urodzenie dziecka siłami natury. Jest to często bezpieczniejsze rozwiązanie dla przyszłych mam, szczególnie gdy dziecko znajduje się w nieodpowiednim położeniu lub jego matka choruje na przewlekłe schorzenia. Niestety przebieg cesarskiego cięcia nie zawsze jest idealny.

To, jak przebiega cesarskie cięcie, uzależnione jest nie tylko od umiejętności lekarza, ale także od stanu zdrowia matki i dziecka. Zdarza się, że w trakcie cesarskiego cięcia lub tuż po nim u matki i u dziecka występują różnego rodzaju powikłania. Ciężko jest opisać cesarskie cięcie krok po kroku. Trzeba mieć na uwadze, że istnieją związane z nim konsekwencje, które pojawią się tuż po porodzie lub trochę później.

Powikłania po cesarskim cięciu występujące u matki

Najczęstszymi powikłaniami cesarskiego cięcia u matki są tzw. powikłania położnicze. Są to powikłania związane z urodzeniem dziecka w nienaturalny sposób. Przede wszystkim w trakcie porodu za pomocą cesarskiego cięcia, matka dziecka traci dużą ilość krwi, od 500 do nawet 1000 ml, ponieważ chirurg oprócz dziecka, wydobywa z macicy także łożysko i wody płodowe. Ponadto po wykonaniu cesarskiego cięcia, istnieje u matki dziecka ryzyko wystąpienia atonii macicy, czyli sytuacji, w której nie dochodzi do jej prawidłowego obkurczenia się. Istnieje wówczas możliwość wystąpienia u matki dziecka sporego krwotoku, którego konsekwencją może być usunięcie macicy by ratować życie matki. Taki zabieg będzie z kolei skutkował brakiem możliwości posiadania przez nią kolejnych dzieci w przyszłości.

Z pewnym ryzykiem wiąże się także znieczulenie przyszłej matki przed cesarskim cięciem. Jest to przede wszystkim ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądka w trakcie porodu lub ryzyko wystąpienia zespołu aortokawalnego (związanego z uciskiem macicy na żyłę główną), które grozi zatrzymanie krążenia.

Czytaj również: http://poradnikzdrowia.net/planowane-cesarskie-ciecie-nie-wszystko-mozna-zaplanowac/

Oprócz powikłań położniczych, u matki dziecka mogą pojawić się także problemy z laktacją, problemy psychiczne i emocjonalne po porodzie, skutkujące m.in. traumą poporodową, niską oceną własnej osoby oraz niechęcią do urodzenia kolejnego dziecka. Poza tym zabieg cesarskiego cięcia może zaburzyć strukturę kobiecego ciała wywołując problemy z postawą oraz z kręgosłupem.

Częstą konsekwencją wykonania porodu za pomocą cesarskiego cięcia, jest ponadto konieczność porodu tą metodą w przypadku kolejnych ciąż, gdyż w dużej ilości przypadków blizna po cesarskim cięciu w związku z rozwojem dziecka rozchodzi się i istnieje ryzyko, że w trakcie porodu metodą naturalną może dojść do rozwarstwienia się skóry na podbrzuszu.

Powikłania po cesarskim cięciu u dziecka

Powikłania, które mogą wystąpić u dziecka, w związku z porodem metodą cesarskiego cięcia, wynikają najczęściej z tego, że dziecko nie przyzwyczaja się stopniowo do życia w nowym środowisku, lecz zostaje w nie gwałtownie wprowadzone. Dziecko nie przechodzi zatem adaptacji pourodzeniowej, czego konsekwencją mogą być m.in.

 • – zaburzenia oddychania (są to zaburzenia przejściowe, ale ze względu na niedotlenienie mogą się one jednocześnie przyczynić do szeregu innych zaburzeń),
 • – zaburzenia w pracy jelit (nieprawidłowa flora bakteryjna ze względu na brak bliskiego kontaktu z matką w trakcie porodu może powodować problemy z trawieniem, jak i z odpornością u dziecka),
 • – zaburzenia układu nerwowego (u dzieci po cesarskim cięciu znacznie częściej występują zaburzenia zachowania, np. w postaci ADHD, a także choroby psychiczne).

3 thoughts on “Powikłania przy cesarce. Jak uniknąć powikłań przy cesarskim cięciu?

 1. szklanka

  Powszechnie się uważa, że dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie są bardziej rozbrykane i trudniej się im skoncentrować. Ale żadnych dokładnych badań nikt na ten temat nie zrobi, bo jest to zbyt dobry biznes dla klinik i szpitali, które kasują nawet 10 tys. zł za cesarskie cięcie. Trzeba polegać na wiedzy i doświadczeniu zaufanych lekarzy, tylko oni mogą powiedzieć prawdę.

  Reply
  1. staraciotka

   Wolę mieć dziecko rozbrykane, niż martwe. U mnie cesarka była zabiegiem ratującym życie mojego dziecka.

   Reply
 2. Seniu

  Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie można przed lekarzem zataić żadnych informacji, nawet tych pozornie nieistotnych. Bo od szczegółów może zależeć nie tylko zdrowie, ale i życie zarówno dziecka i matki. Bo cesarskie cięcie to nie jest mały zabieg, tylko porządna operacja pod pełnym znieczuleniem. To nie są żarty.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 − = 54