Maść na łupież pstry bez recepty

Maść na łupież pstry bez recepty
4.3 (85.71%) 7 głosy

Leczenie i diagnostyka grzybicy versicolor

Leczenie grzybicy versicolor opiera się przede wszystkim na stosowaniu maści na łupież pstry dostępnych bez recepty. Muszą jednak zawierać w swoim składzie przynajmniej jeden z wymienionych przez nas składników:

 • klotrimazol,
 • ketokonazol,
 • terbinafiny,
 • pirytion cynku,
 • mikonazol,
 • cyklopiroks,
 • nadtlenek wodoru,
 • kwas salicylowy,
 • siarczek selenu.

Zmiany chorobowe smaruje się nimi kilka razy dziennie, przez przynajmniej dwa tygodnie. Bardzo ważne jest, aby maść na łupież pstry dostępna bez recepty, nakładana była na skórę czysta i suchą, w innym wypadku leczenie będzie nieskuteczne. W wyjątkowych przypadkach, przy braku postępu leczenia miejscowego, dermatolog może zlecić także maść przeciwgrzybiczą lub doustną farmakoterapię.

Zanim jednak lekarz podejmie się leczenia, jakąkolwiek formą farmakoterapii, wykona, bądź zleci najpierw wykonanie dokładnej diagnostyki, zmienionej chorobowo skóry. Odbędzie się to za pomocą lampy Wooda, której światło zmieni kolor na żółtozielony, a także biopsji zmian skórnych bądź pobranie z nich zeskrobin, które poddane zostaną badaniu mikrobiologicznemu. Dokładna diagnostyka jest bardzo ważna w celu podjęcia odpowiedniego leczenia, jak również wyeliminowania bielactwa, czyli braku pigmentacji w skórze, które daje bardzo podobne objawy.

Czym jest łupież pstry oraz jak się objawia?

Łupież pstry to nic innego jak zakażenie grzybicze wywołane drożdżakami z grupy Pirytosporum. Atakują one najczęściej nastolatków i dojrzewająca młodzież, jako, że mają oni w tym okresie wzmożoną potliwość oraz tłustą skórę, co sprzyja nadmiernemu rozrostowi grzybów. Rzadziej występują u małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Dodatkowymi czynnikami powodującymi występowanie choroby jest okres letni, który sprzyja wysokim temperaturom oraz wilgotnemu środowisku, jak również otyłość, zaburzenia hormonalne, łojotokowe zapalenie skóry, a także osłabiony układ odpornościowy. Pierwszym objawem łupieżu pstrego jest wysypka, w postaci małych, na początku beżowych, a później brązowych plamek na skórze, które wraz z postępem choroby rosną i zlewają się w jedną całość.

Łupież pstry najczęściej atakuje skórę tułowia, klatki piersiowej, ramion, karku oraz szyi, ale także i głowy. W trakcie chłodnych dni, jak również jesiennej i zimowej pory roku objawy choroby mogą zniknąć, aby wraz z okresem letnim powrócić i nasilić się. Dlatego tak ważne jest dokładne wyleczenie zmian. Latem, podczas upałów, kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, normą jest, że się opala. Jednak nie zmiany chorobowe, które poprzez występujące grzyby, mają zablokowane wytwarzanie się melatoniny. Brązowe plamy na twarzy mają niezmieniony kolor, przez co stają się jaśniejsze od reszty ciała. Mogą one też swędzieć i łuszczyć się.

Jak zapobiegać rozwojowi grzybicy versicolor, zwanej łupieżem pstrym?

Aby nie dopuścić do nawrotu choroby należy zdezynfekować bądź wymienić na nowe bieliznę, ręczniki oraz pościel, jak również unikać nadmiernego natłuszczania skóry, oraz stosować maść kremy do opalania z filtrami powyżej 30 SPF.

4 thoughts on “Maść na łupież pstry bez recepty

 1. gelli

  Jeszcze trzeba tutaj wspomnieć o clotrimazolum. Dobra maść chociaż osobiście uważam, że takie maści dobre są jako dodatek do właściwej kuracji. Aby walka z łupieżem pstrym była równa polecam kosmetyki Pityver. Najlepiej cała serię szampon, odżywkę oraz emulsję do ciała. W połaczeniu z maścią można się pozbyć łupieżu pstrego bardzo szybko ( liczy się tutaj przede wszystkim systematyczność).

  Reply
 2. Magda6677

  Cześć, może ktoś kojarzy produkty, które zawierają składniki podane w artykule? 🙂 Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  Reply
 3. Galanie

  Magda6677 – spróbuj Pityver. Pityver ma w swoim składzie siarczek selenu i inne aktywne składniki 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1