Znane tabletki na trądzik

Znane tabletki na trądzik
5 (100%) 4 głosy

Przyczyna występowania trądziku związana jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, co prowadzi do naruszenia równowagi skóry. Działanie izotretinoiny jest ukierunkowane w szczególności na hamowanie produkcji łoju. W zależności od dawki wybranej przez lekarza, jej działanie objawia się najczęściej w drugim tygodniu stosowania.

 Leczenie trądziku izotretynoiną odbywa się przy pomocy takich leków jak:

 • Izotek
 • Aknenormin
 • Roaccutane
 • Axotret
 • Curacne.

Tabletki na trądzik na receptę

W leczeniu średnich i ciężkich postaci trądziku lekarz może przepisać leki ogólnoustrojowe takie jak: antybiotyki, niektóre hormony lub izotretinoinę. Lek na trądzik jest wybierany w zależności od postaci i ciężkości trądziku, dotychczasowej historii leczenia i, co najważniejsze, ogólnego stanu organizmu.

Antybiotyki hamują rozwój bakterii, a zatem powstrzymują stan zapalny. Mogą być przepisywane na trądzik z przewagą elementów zapalnych, a także w przypadku niepowodzeń w miejscowym leczeniu łagodnych postaci trądziku. Leczenie trądziku antybiotykami trwa zwykle długo, przez kilka miesięcy. Ostatnio możliwe jest leczenie tak zwanymi niskimi dawkami tetracyklin lub lekami przeciwzapalnymi.

Natomiast głównym mechanizmem działania izotretynoiny jest hamowanie produkcji sebum. Tłumienie formowania się sebum obserwuje się przez kilka miesięcy po zastosowaniu leczenia izotretynoiną, ale z biegiem czasu produkcja łoju wraca do normy lub do poziomu zbliżonego do normalnego.

Izotretynoina – dobra na trądzik?

Osoby przyjmujące tabletki na trądzik z izotretynoiną osiągają zmniejszenie obszaru objętego trądzikiem jak i wielkości samych pryszczy. Jest to bezpośrednio związane ze zmniejszeniem wydzielania sebum, ponieważ ten mikroorganizm wykorzystuje sebum, jako źródło pożywienia. Zmniejszenie objawów trądziku jest obserwowane również przez długi czas po zaprzestaniu terapii. Izotretynoina na trądzik ma działanie przeciwzapalne zmniejsza tworzenie się zaskórników w wyniku normalizacji poziomu różnicowania komórek nabłonka ściany i ujścia mieszków włosowych. Leczenie trądziku izotretynoiną jest zalecane w przypadku:

 • Ciężkich postaci trądziku.
 • Umiarkowanie ciężkich postaci trądziku, jeżeli w ciągu 18 miesięcy nie ma efektu konwencjonalnej terapii.
 • Umiarkowanie ciężkie postacie trądziku, jeśli po kilku udanych kursach konwencjonalnych nawroty choroby szybko się pojawiły.
 • Trądzik w połączeniu z dysmorfofobią (lęk związany z przekonaniem o swoim nieestetycznym wyglądzie).
 • Trądzik odporny na leczenie przeciwbakteryjne.

Retinoidy takie jak izotretynoina opinie posiadają dobre zarówno wśród dermatologów jak i pacjentów, którzy dzięki lekom z tą substancją skutecznie pozbyli się trądziku. Zarówno osoby ze skłonnością do tworzenia się blizn jak też posiadające zaburzenia psychosomatyczne związane z trądzikiem osiągnęły sukces leczniczy.

Leki hormonalne przeciw trądzikowi

Leki hormonalne na trądzik są stosowane w leczeniu tylko kobiet. Ich działanie polega na zwiększeniu stężenia białka wiążącego testosteron, co prowadzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych. Tabletki hormonalne na trądzik to na przykład niektóre hormonalne środki antykoncepcyjne: estrogeny i leki złożone. Leki hormonalne stosuje się według specjalnych schematów w zależności od cyklu miesiączkowego.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, powszechne środki antykoncepcyjne nie są uniwersalnym lekarstwem na trądzik u kobiet. Są one stosowane w indywidualnych przypadkach trądziku na podstawie wyników badania. Środki antykoncepcyjne, nawet te dopuszczone do stosowania bez recepty, mają długą listę przeciwwskazań. Wśród poważnych skutków ubocznych należy wymienić zmiany układu nerwowego i zakrzepicę naczyń krwionośnych.

Izotretynoina skutki uboczne

Izotretynoina powoduje różne skutki uboczne, które bywają bardzo uciążliwe.
Najczęściej występują objawy podobne do tych obserwowanych w przypadku nadmiaru witaminy A w organizmie, czyli:

 • suchość w ustach,
 • suchość w błonie śluzowej nosa, co prowadzi do krwawienia z nosa.

Opisywane są również zmiany w oku:

 • zapalenie spojówek,
 • światłowstręt,
 • ograniczone widzenie o zmierzchu,
 • zaburzenia adaptacyjne,
 • zaćma.

Ponadto wskazuje się na:

 • niedokrwistość i obniżenie zawartości we krwi białych krwinek,
 • zwiększenie i zmniejszenie liczby płytek krwi,
 • zwiększenie poziomu cholesterolu,
 • zapalenie skóry twarzy,
 • odwracalne łysienie,
 • hirsutyzm,
 • dystroficzne zmiany paznokci,
 • bóle mięśni i stawów,
 • rozrost tkanki kostnej,
 • zaburzenia słuchu w niektórych częstotliwości dźwiękowych.

Przeciwwskazaniem do stosowania Izotretynoiny jest ciąża i karmienie piersią.

Dostępne w aptece tabletki na trądzik na receptę to:

tabletki oczyszczające na trądzikIzotek – to tabletki na trądzik dające długotrwałe oczyszczenie skóry, ograniczają wielkość gruczołów łojowych oraz ilość wytwarzanego przez nie sebum. Ponadto blokują rogowacenie naskórka i czopowanie porów, zmniejszają rozwój bakterii przyczyniających się do tworzenia się trądziku i posiadają działanie przeciwzapalne.

Aknenormin – tabletki na trądzik zawierają aktywny składnik izotretinoiny związany z witaminą A, zmniejszając wytwarzanie sebum. Ten lek na trądzik zapobiega powstawaniu zaskórników i hamuje procesy zapalne w skórze. Poprawia to wygląd skóry, zwykle na stałe.

Roaccutane – lek na trądzik najczęściej przepisywany w przypadku bardzo ciężkich stanów zapalnych skóry. Produkt ten normalizuje pracę gruczołów potowych. Działanie tego leku wpływa na zmniejszenie rozmiarów gruczołów łojowych, zostaje ograniczona produkcja łoju, a tym samym zmniejszenie aktywności drobnoustrojów chorobotwórczych.

Axotret – lek na trądzik znacznie ograniczający produkcję łoju. Tabletki na trądzik Axotret ograniczają powiększanie się gruczołów łojowych oraz odblokowują zrogowaciałe ujście mieszków włosowych.  Ten lek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Po kuracji skóra się nie przetłuszcza, dzięki czemu wygląda świeżo i estetycznie.

Curacne – tabletki na trądzik znacznie zmniejszają wytwarzanie łoju i zmniejszają tworzenie się zaskórników. Posiadają działanie przeciwzapalne, leczą trądzik ze szpecącymi bliznami i uporczywym zaburzeniem pigmentacji. Curacne jest wskazany u pacjentów z ciężką postacią trądziku, z towarzyszącymi zaburzeniami psychospołecznymi.

Kuracja lekami na trądzik z izotretynoina powinna trwać od 16 do 24 tygodni. W szczególnie ciężkich przypadkach przebieg terapii powtarza się po 8-10 tygodniach. Dawkowanie tego leku powinno być przepisane przez lekarza prowadzącego. Zażywając tabletki na trądzik z aktywną izotretynoina należy stosować na skórę kremy nawilżające, aby zapobiec wysuszeniu i łuszczeniu się skóry. Dzięki temu można wzmocnić podrażnioną i bardzo wrażliwą skórę na obszarach zajętych trądzikiem.

 

5 thoughts on “Znane tabletki na trądzik

 1. Pomelo

  Odradzam te leki, u mnie problem się pogorszył 🙁 bo oprócz trądziku zaczęłam mieć problemy ze stawami 🙁

  Reply
 2. Sandy99

  Polecam Izotek 🙂 pomimo suchej skóry pomógł mi pozbyć się trądziku. Na niektóre osoby może działać trochę mocniej, mi się ‚poszczęściło’ i obyło się bez groźnych skutków ubocznych.

  Reply
 3. max

  U mnie się nie sprawdziły te leki. Musiałam po miesiącu odstawić, bo bolały mnie stawy i kręgosłup : (

  Reply
 4. Dominika23

  Polecam maseczki domowe na bazie miodu, cynamonu i kurkumy! U mnie sprawdziły się idealnie 🙂 poza tym maść cynkowa i olejek herbaciany są bardzo pomocne w walce z trądzikiem.

  Reply
 5. Nala

  Polecam krem Sevolium na bazie naturalnych składników, jego skład to min: Ekstrakt z lukrecji, nagietka, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, kory i liści. Na moją cerę zareagował idealnie – zaczerwienienia zniknęły, wypryski zredukowane. Moje problemy zniknęły za sprawą tego cudownego serum 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − = 88