Kłykciny kończyste – co to jest? Wirus HPV?

Kłykciny kończyste – co to jest? Wirus HPV?
5 (100%) 7 głosy

Niestety współczesny świat jest bardzo wymagający, co przekłada się na nasz tryb życia. Na  spore ryzyko zdrowotne naraża nas szybkie tempo życia, dłużej wykonywana praca, a także zawrotne tempo życia prywatnego, gdzie często zmianie podlega życiowy partner, a inicjacja seksualna następuje w coraz to młodszym wieku. W wyniku takiego trybu życia coraz częściej następuje zakażenie wirusem HPV. Możliwa jest sytuacja, gdy wirus nie daje żadnych objawów. Z tego względu polecane jest wykonywanie badań na HPV, które stwierdzą czy posiadamy tego akurat wirusa. Np. Badania na HPV pod postacią testu.

Wirus kłykcin nie wybiera, gdyż atakuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Kłykciny kończyste mogą się pojawić nawet u dzieci, które nie są nauczone dbać o o higienę osobistą intymnych części ciała. Wirus HPV to co najmniej 120 różnych odmian. Oczywiście istnieje możliwość, że choroba zniknie samoistnie, lecz potrafi także rozrosnąć się do sporych rozmiarów, co jest już niekomfortowe dla chorego oraz może stanowić spore ryzyko zdrowotne. Możliwe jest leczenie chirurgiczne kłykcin (odbytu), które polega na ich wycięciu za pomocą skalpela lub innego tnącego narzędzia.

Niestety pacjenci nie zgłaszają się na czas do lekarza(ze względu na wstyd), a problem urasta do sporych rozmiarów. Tymczasem im wcześniej nastąpi zgłoszenie do lekarza tym większe  szanse na szybkie i działające leczenie. Wirus HPV jest jedną z najczęściej spotykanych chorób przenoszonych drogą płciową. Stanowi też spore zagrożenie, gdyż np. u kobiet może być czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy lub narażać kobiety na zachorowanie na nowotwór piersi.

Kłykciny kończyste mogą bytować w organizmie całkiem bezobjawowo. Natomiast jednym z pierwszych, widocznych objawów mogą to być wykwity, które są niewielkie, ale z czasem zaczynają się łączyć. Wykwity te mają wygląd płaskich grudek w kolorze różowym lub brunatnym. Powierzchnia tych zmian jest brodawkowata,a z czasem jest coraz bardziej chropowata. W przypadku mężczyzn zmiany mogą pojawić się w takich miejscach jak okolice napletka, pachwina, moszna, ujście cewki moczowej, okolice odbytu. Z kolei u kobiet kłykciny mogą się pojawić w takich miejscach jak wargi sromowe, przedsionek pochwy, pochwa oraz w okolicach odbytu i szyjki macicy. Jednocześnie należy pamiętać, że brak jest objawów takich jak swędzenie, boleść czy wyższej temperatury ciała.

Istotne jest, że wirusem brodawczaka można zarazić się poprzez każdy typ kontu seksualnego(analny, waginalny czy oralny). Rozwojowi kłykcin służy ciepło i wilgoć, gdyż pod ich wpływem stają się coraz większe i przybierają postać na podobieństwo „kalafiora”. Natomiast nieleczone kłykciny kończyste prowadzą do licznych komplikacji jak zaburzenia w oddawaniu moczu, naciekanie okolicznych tkanek i inne. W przypadku leczenia ambulatoryjnego kłykcin wyróżnia się takie metody jak laseroterapia, krioterapia, metody chirurgiczne i inne. Jeśli chodzi o profilaktykę należy przede wszystkim stosować prezerwatywy podczas stosunków płciowych, która faktycznie zmniejsza ryzyko zarażenia o jakieś 75%.

każdy typ kontaktu seksualnego

http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/choroby-intymne/klykciny-konczyste-brodawki-na-narzadach-plciowych-wywolane-wirusem-hp_37652.html

każdy typ kontaktu seksualnego

http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/choroby-intymne/klykciny-konczyste-brodawki-na-narzadach-plciowych-wywolane-wirusem-hp_37652.html

2 thoughts on “Kłykciny kończyste – co to jest? Wirus HPV?

  1. Gaja

    Raka szyjki macicy trzeba przede wszystkim szybko wykryć. Jak jest zdiagnozowany w pierwszym stadium, to dość łatwo można go wyleczyć. Nie sprawia to praktycznie żądnego problemu i to nie tylko jakimś wybitnym lekarzom, ale praktycznie każdemu.

    Reply
  2. Wera

    Baju baju… Poczytaj sobie jak jest z wykrywalnością raka szyjki macicy w Polsce. Gdyby ten rak tak szybko się rozwijał jak inne nowotwory, to byłaby masakra. A tymczasem prawda jest okrutna. śmiertelność na raka szyjki macicy w Polsce jest ogromna i wiele większa niż w prawie każdym kraju w Europie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 − 46 =