Groźne konsekwencje nadmiernego nagromadzenia się bakterii Streptococcus agalactiae

Groźne konsekwencje nadmiernego nagromadzenia się bakterii Streptococcus agalactiae
5 (100%) 1 głosy

Streptococcus agalactiae to z pozoru niegroźna bakteria wchodząca w skład drobnoustrojów występujących naturalnie w organizmie, jednak niektóre paciorkowce w pewnych przypadkach mogą stać się przyczyną zagrożenia dla zdrowia i życia.  Streptococcus agalactiae jest baterią bytującą w przewodzie pokarmowym człowieka, w przypadku kobiet mogą gromadzić się również w pochwie i cewce moczowej. U niektórych z nich paciorkowiec ten może powodować zapalenie dróg moczowych i narządów rodnych. Największe zagrożenie Streptococcus agalactiae wywołuje, gdy dojdzie do jego nagromadzenia się u kobiety ciężarnej.

Przyczyny zagrożenia bakterią Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae można odnaleźć w takich częściach ciała człowieka jak przewód pokarmowy, jama ustna, jelita, górne drogi oddechowe, skóra a także pochwa. Kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości z powodu namnażania się tych bakterii w pochwie do migracji których dochodzi z odbytu, dlatego nie zdają sobie one sprawy z czyhającego zagrożenia.

 Specjalista od chorób wenerycznych podaje, że „ W Polsce kolonizacja tą bakterią sięga 20% ciężarnych, stwarzając ryzyko nie tylko dla samej kobiety, lecz również dla noworodka (ryzyko przeniesienia zakażenia wynosi około 70%). W wyniku zakażenia noworodka dochodzi do zapalenia w układzie oddechowym (między innymi do zapalenia płuc) oraz do zajęcia układu nerwowego. Niekiedy rozwija się posocznica. Wysoka częstość kolonizacji paciorkowcem kobiet ciężarnych i noworodków skłania do wykonania przesiewowych badań na nosicielstwo tą bakterią. Należy podkreślić, iż partnerzy zakażonych kobiet również mogą być nosicielami paciorkowca”.

Do zarażenia płodu dochodzi poprzez łożysko, toczące się zakażenie może spowodować rozerwanie błon płodowych i przedwczesną akcję porodową a nawet śmieci płodu. Jednak najczęściej zakażenie bakterią Streptococcus agalactiae dotyka nowo narodzonych dzieci,u których paciorkowiec może spowodować sepsę, zapalanie płuc, opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie szpiku, ropne zapalenie stawów. Objawy towarzyszące zarażeniu mogą ujawnić się w pierwszym lub trzecim miesiącu życia. W przypadku matki dziecka, po porodzie obserwowane są przypadki zapalenia błony śluzowej macicy, zakażenia ran poporodowych i sepsę.

 Objawy kolonizowania się Streptococcus agalactiae

Osoby nieposiadające prawidłowej odporności są bardziej narażone na nadmierne gromadzenie się tego paciorkowca w organizmie, dotyczy to głównie kobiet ciężarnych, które w tym okresie są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Jednak najczęściej objawy odczuwają noworodki, które podczas porodu zakaziły się bakterią Streptococcus agalactiae.

Zagrażające życiu dziecka objawy wskutek zakażenia paciorkowcem mogą nastąpić wskutek:

  • Porodu przed 37 tygodniem ciąży.
  • Masywnego nagromadzenia się w drogach moczowych kobiety ciężarnej bakterii Streptococcus agalactiae.
  • Zbyt niskie parametry przeciwciał tej bakterii w krwi kobiety ciężarnej.
  • Przedterminowe pęknięcie błon płodowych.
  • Wystąpienie gorączki u rodzącej.

Diagnostyka w kierunku Streptococcus agalactiae

W obecnych czasach, gdy dochodzi dosyć często do powikłań poporodowych u noworodków spowodowanych zakażeniem bakterią Streptococcus agalactiae, lekarze stosują badania przesiewowe wśród kobiet ciężarnych o czasie od 35 do 37 tygodnia ciąży. Badanie to nie powoduje dolegliwości bólowych i może uchronić matkę i dziecko przed groźnymi powikłaniami.

Innym badaniem diagnostycznym pozwalającym stwierdzić obecność paciorkowca jest test PCR, który ze względu na łatwość pobrania próbki (wymaz z cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy bądź okolicy odbytu) i jednoznaczność wyniku pozwala kobiecie ciężarnej upewnić się, czy istnieje zagrożenie dla jej dziecka.

Leczenie bakterii Streptococcus agalactiae

Sposoby leczenia kobiet ciężarnych, u których testy i badania wykazały wynik pozytywny wskazujący na dużą kolonizację bakterii Streptococcus agalactiae, są różnorodne a mianowicie:

  • Podanie ciężarnej kobiecie antybiotyków.
  • Zaaplikowaniu matce do krwioobiegu specjalistycznego antybiotyku z grupy penicylin, takie czynności podejmowane są kilka na kilka godzin przed porodem.
  • Obserwacja noworodka, który mógł ulec zakażeniu paciorkowcem i w momencie wystąpienia objawów chorobowych wdrożenie antybiotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 + = 33