Badanie (test) na wirusa brodawczaka ludzkiego

Badanie (test) na wirusa brodawczaka ludzkiego
5 (100%) 8 głosy

Wirus HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego występuje statystycznie u jednej na 100 osób prowadzących aktywne życie seksualne. Infekcja zazwyczaj spowodowana jest przez zarażenie, do którego dochodzi podczas stosunku, jednak przyczyny zakażenia mogą leżeć również w braku dostatecznej higieny. Niewskazane jest wspólne używanie tego samego ręcznika lub bielizn, ponieważ także one mogą stać się siedliskiem wirusa.

Leczenie komplikuje fakt, że obecnie odnotowuje się już ponad 120 typów wirusa, a zakażenie nie zawsze daje objawy. Istnieje więc ryzyko, że ktoś będąc nosicielem choroby i prowadząc bogate życie erotyczne, będzie zarażać kolejne partnerki / kolejnych partnerów, wywierając negatywny wpływ na ich zdrowie.

Nieleczone zakażenie wirusem HPV może skutkować występowaniem kłykcin kończystych tj charakterystycznych grudek, płaskich lub kalafiorowatych, umiejscowionych na szyjce macicy, w pochwie, na genitaliach, w jamie ustnej i w okolicy odbytu. W zależności od typu, skutki zakażenia mogą być dużo gorsze, objawiając się w postaci złośliwych nowotworów szyjki macicy, sromu, odbytu i prącia.

Każdy, kto pozostaje seksualnie aktywny, powinien rozważyć wykonanie testu na obecność wirusa w organizmie. W przypadku zaobserwowania zmian na skórze i śluzówce, mona wykonać badanie histopatologiczne. W diagnostyce stosuje się również cytologię, peniskopię, kolposkopię i wulwoskopię.

Czytaj też: http://mama-kubusia.pl/2017/06/dlaczego-kazda-kobieta-powinna-zrobic-sobie-test-na-hpv/

Mniej inwazyjną metodą diagnostyczną, stosowaną również wtedy, kiedy wirus nie daje jeszcze żadnych objawów ale chcemy przeprowadzić badanie rutynowe, są tak zwane testy PCR na hpv. Ich zadaniem jest wykrycie materiału genetycznego zawartego w wirusie HPV za pomocą reakcji łańcucha polimerazy.

Taki test daje niemal całkowitą pewność czy zakażenie wirusem wystąpiło, ponieważ jego skuteczność sięga 99%. PCR pozwala na rozróżnianie typów wirusa i jest skuteczny nawet w początkowym stadium choroby, kiedy liczna wirusów jest jeszcze stosunkowo niewielka. Badanie jest bezbolesne, polega na pobraniu wymazu z genitaliów, szyjki macicy, jamy ustnej i okolic odbytu. Co istotne, taki test może zostać przeprowadzony w domu – po zakupie odpowiedniego zestawu i pobraniu próbki wysyła się ją kurierem do wskazanego laboratorium i wystarczy poczekać na wyniki testu.

2 thoughts on “Badanie (test) na wirusa brodawczaka ludzkiego

  1. Wania

    Często się kompletnie lekceważy to, że właśnie u mężczyzn wirus HPV może być znacznie groźniejszy niż u kobiet. Owszem, to panie częściej chorują i także umierają na raka szyjki macicy, ale kłykciny kończyste spowodowane przez HPV u mężczyzn to też nie jest niegroźna zabawa.

    Reply
  2. Ulrich

    Nie da się wprost tego tak ocenić, że u kogoś jest wirus HPV groźniejszy, a u kogoś nie. Przede wszystkim dlatego, że całe życie możesz być nosicielem i kompletnie nic nie wiedzieć i nie mieć żadnych objawów. Albo złapać HPV i od razu zachorować. Nie ma reguły.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − = 39